Malatya Ekonomi

Malatya'da kayısı hasadına başlandı

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan:
- "Yaş kayısı ihracatında bu yıl 100 milyon dolara yakın ihracat hedefi ortaya koyduk"

Malatya - Avrupa Birliği (AB) nezdinde coğrafi işaret tescilli ürün olan Malatya kayısısında hasat başladı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "dünyanın kayısı başkenti" olarak anılan kentte hasadın başladığını, rekoltenin geçmiş yıllara göre yüksek olmasından dolayı ihracatın bu yıl önemli olacağını belirtti.

Yaş ve kuru kayısı ihracatında ciddi ekonomik gelir elde etmeyi planladıklarını dile getiren Özcan, "Şu an civar illerden, Şanlıurfa ve Adıyaman'dan gelen iş arkadaşlarımız hasatta çalışıyor. 45 günlük hasat döneminde önemli iş gücüne ihtiyacımız var. Kısmen iklim değişikliğinden dolayı bu yıl bir hafta erken olgunlaşmayla karşı karşıyayız. Son günlerdeki sıcaklık kayısının hızlı olgunlaşmasına neden oldu. Sıcaklık, üründeki şeker oranının tahminlerimizin üzerinde olmasına sebep oldu, bu sevindirici bir gelişme." diye konuştu.

Özcan, tahmini kuru kayısı rekoltesinin 107 bin ton olarak açıklandığını hatırlattı.

Hasat edilen kayısının hızlıca ihracata hazırlandığını belirten Özcan, şöyle devam etti:

"Kuru kayısı ihracatından 750 milyon dolar gelir hedefliyoruz. Dünya kayısı başkenti olma özelliğimizi koruyoruz. Kayısı hasadının 15 Ağustos'a kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Yaş kayısıda önemli hedeflerimiz var. Artık yurt içi ve dışındaki tezgahlarda Malatya kayısısı rahatlıkla alınıp tüketilebilir. Malatya kayısıları yeni yeni raflara inmeye başladı. Tüketicinin Malatya kayısısı ile ilgili hassasiyetini korumasını rica ediyoruz. Türkiye'nin kuru meyve ihracatının yaklaşık yüzde 7'sini gerçekleştiren Malatya, bu yıl hedefi yüzde 10 olarak ortaya koydu."

- 30 bin ton yaş kayısı ihracatı hedefleniyor

Bu yıl yaş kayısıda ihracat hedeflerini yükselttiklerine dikkati çeken Özcan, "Bu yıl yaş kayısıda ihracat hedefimiz 30 bin ton. Ürünün olgunlaşma süreciyle dalda bitme süresi 45 gün. Bu süreç içerisinde ürünü hızlıca daldan indiriyoruz. Termokinli araçlarla ürün, işletmelere transfer oluyor. Burada paketlendikten sonra dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. Geçen yıldan daha fazla bir ihracat yapmayı planlıyoruz. Yaş kayısı ihracatında bu yıl 100 milyon dolara yakın ihracat hedefi ortaya koyduk. Bu 45 günlük süre içerisinde doğa ve tabiat izin verirse biz 30 bin ton yaş kayısı ihracatıyla 100 milyon dolar gelir hedefliyoruz." diye konuştu.

Bir ihracat firmasının Genel Müdürü Mahmut Bak ise ilk hasatla birlikte ihracata başladıklarını belirterek, "Şu an bahçelerde yaklaşık 400 kişi hasat yapıyor, işletmede yaklaşık 150 kişiyle paketleme yapıyoruz. Kayısılar Avrupa'daki market zincirlere ihraç ediliyor. Özellikle Almaya'daki zincir marketlerle Uzak Doğu'daki bazı pazarlara ihracat yapıyoruz. Ürünün üretim miktarının bu yıl yüksek olmasından dolayı satış rakamlarının da yüksek olmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

MALATYA - Kayısı hasadına başlandı1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Ekonomi haberleri de dahil olmak üzere, Malatya, Malatya Ticaret Borsası, Ramazan Özcan, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir