Malatya Güncel

Malatya'da depremde yıkılan okullar hayırseverlerin desteğiyle yeniden yapılıyor

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 855 dersliğin kullanılamaz hale geldiği kentte, hayırseverler tarafından 100 derslikli 7 okulun yapımı tamamlandı - İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır:
- "34 okulumuz hayırseverlerimiz tarafından yapılıyor ve destekleniyor. Bu kıymetli bir oran ama daha fazla destek istiyoruz, bekliyoruz"

Malatya - VOLKAN KAŞİK - Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerde 66 okulun kullanılamaz hale geldiği Malatya'da, devlet yatırımlarının yanı sıra hayırseverlerin de katkılarıyla yeni okullar yapılıyor.

Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Malatya'da eğitim kurumlarına da zarar verdi.

Depremler nedeniyle 2 okulun yıkıldığı, 46 okulda ağır, 18 okulda ise orta hasarın oluştuğu kentte 855 derslik kullanılamaz hale geldi.

Yıkılan okulların yerinde Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde yeni okullar inşa edilirken, hayırseverler de eğitime destek için kolları sıvadı.

Malatya'da depremden sonra hayırseverlerin desteğiyle toplam 34 okul yaptırılıyor. Bu kapsamda 100 derslikli 7 okulun inşası tamamlandı, 345 derslikli 27 okulun yapımı ise devam ediyor.

Daha fazla destek bekliyoruz

İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, AA muhabirine, 6 Şubat'taki depremlerden Malatya'nın büyük oranda etkilendiğini, kentteki çok sayıda bina gibi eğitim kurumlarının da zarar gördüğünü söyledi.

Devlet yatırımlarının yanı sıra hayırseverlerin desteğiyle kentte okulların yükselmeye devam ettiğini anlatan Bakır, katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Bakır, daha yapacakları çok işlerinin olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"34 okulumuz hayırseverler tarafından destekleniyor. Bunların bir kısmı yüzde 51, bir kısmı yüzde 100 hayırsever desteği. Bundan sonraki süreçte de hem özellikle Malatyalı hayırseverlerimize ya da ulusal ya da uluslararası kuruluşlarımızın desteğine ihtiyacımızın olduğunu belirtmek isterim. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum, sevgili evlatlarımızın kısa sürede daha müreffeh bir ortamda eğitim öğretim süreçlerini icra etmeleri, yürütmeleri adına imkanları varsa Malatya'ya destek sunmalarını arzu ederim. Şimdiye kadar destek sunan kıymetli hayırseverlerimize de şehrim ve kurumum adına şükranlarımı sunuyorum. 34 okulumuz hayırseverlerimiz tarafından yapılıyor ve destekleniyor. Bu kıymetli bir oran ama daha fazla destek istiyoruz, bekliyoruz."

Bakır, Milli Eğitim Bakanlığınca 105 projenin onaylandığını, ihalesi yapılan ve inşaatına başlanan okul sayısın 60 olduğunu, 12 okulun da tamamlandığını kaydetti.

MALATYA - Depremde yıkılan okullar hayırseverlerin desteğiyle yeniden yapılıyor1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Deprem, Malatya, Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir