Malatya Güncel

Malatya'da deprem tatbikatı gerçekleştirildi

MALATYA - Malatya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE), Arapgir İlçe Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü ile itfaiye ekiplerinin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı.

Malatya - Malatya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE), Arapgir İlçe Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü ile itfaiye ekiplerinin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı.

Arapgir ilçesinde 5 gün süren tatbikatta deprem senaryosu, sıkışmalı trafik kazası ve engebeli ortamda hasta taşıma gibi vakalara müdahale edilerek, yaralıların tedavi ve nakilleri gerçekleştirildi.

İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi gibi çeşitli kurumların desteği ile gerçekleşen tatbikatta 58 UMKE personeli olmak üzere 76 kişi görev aldı.

Arama ve kurtarma personelleri göçük altında sıkışmış yaralı ile araç içeresine sıkışan yaralıyı kurtardı.

Tatbikatla ilgili konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erhan Berk, olası afetlerde yardıma ihtiyacı olan herkese en etkin ve doğru biçimde sağlık hizmeti vererek, sonrasında ambulanslarla yaralılar hastaneye sevk etmek için tatbikatlar yaptıklarını belirtti.

Tatbikatın 5 gün sürdüğünü aktaran Berk, "4 gece, 5 gün süren saha tatbikatı içerisinde bir afet durumunda yaşanabilecek olayların hemen hepsi senaryolaştırılmaktadır. Bunların içerisinde sıkışmalı trafik kazası, depremde göçük altında kalan yaralıları kurtarma ve sağlık müdahalesi gibi yaşanabilecek olayların çoğunu senaryolaştırmaktayız. Ekiplerimiz tüm bu senaryolara hazırlık yapmaktadır." ifadelerini kullandı.

Berk, yapılan bu tatbikat ve eğitimlerin her alanda devam edeceğini aktararak, "100 yıllık Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına daha güçlü bir sağlık ordusuyla girmeyi kendimize görev edineceğiz ve hep beraber bu hedefte yürüyeceğiz." diye konuştu.

Berk, tatbikat sonrasında sahada bulunan tüm ekiplere teşekkür etti.

Malatya
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Arapgir, Belediye, Deprem, itfaiye, Jandarma, Malatya, Malatya İl Sağlık Müdürlüğü, Trafik Kazası gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir