Bebeklerde Süt Dişlerinin Bakımı Nasıl Yapılmalı

Bebeklerde Süt Dişlerinin Bakımı Nasıl Yapılmalı

Diş Hekimi A.Doğan Bircan, bebeklerin süt dişlerine bakımın çok önemli olduğunu belirtti.

İyi bir ağız bakımının bebeğin ilk dişinin çıkmasıyla beraber başlar ki; bu bebeğin altı aylık olduğu döneme denk geldiğini anlatan Diş Hekimi A.Doğan Bircan,

"Bebekler doğduklarında süt dişleri ağızdadır fakat diş etinin altında gömülü olarak sürmeyi bekledikleri için görülememektedir.

Ancak, ilk diş çıkmadan önce iyi bir ağız bakımına başlamak önemlidir. Sağlıklı diş etlerinden sağlıklı dişler çıkar. Çocuklar 3 yaşına geldiklerinde bütün bebek dişleri çıkmış olur. Bunlara süt dişi adı verilir.

Süt dişleri 6 yaş civarında dökülmeye başlar; kalıcı dişler bu dönemde çıkmaya başlar. Süt dişleri arasında boşluklar olması normaldir. Kalıcı dişler için yer açarlar. 13 yaşına gelindiğinde kalıcı dişlerin büyük bölümü çıkmıştır." dedi.

SÜT DİŞLERİNİN BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Bebeği besledikten sonra diş etlerini temiz bir bezle silmek gerektiğini kaydeden Diş Hekimi A.Doğan Bircan, "Bu şekilde, diş çürüğüne neden olan, bakteri plağından kurtulmuş oluruz.

Dişler sürdükten sonra; su ve yumuşak kıllı bir fırça ile günde iki defa fırçalamalıyız. Bebeğimizi birinci doğum gününden önce ilk diş hekimi muayenesine götürmek gerekmektedir. 3 yaşına gelindiğinde florürlü diş macunu kullanmaya başlayabiliriz.

Bezelye büyüklüğündeki diş macunu yeterli olacaktır ve çocuğun fırçalama sonunda macunu tükürdüğünden mutlaka emin olmak gerekmektedir.

Çocukların 4 yaşa kadar parmak ya da emzik emme gibi alışkanlıkları olabilir fakat bu dönemden sonra bu alışkanlıklardan çocuğu vazgeçirmek için çabalamak gerekmektedir.

Her 6 ayda bir diş hekimi ziyareti çocuğun ağız ve diş sağlığını kontrolde tutmakla beraber çocuğa geleceğe dönük diş hekimine gitme alışkanlığı kazandıracaktır. Dişler birbirine temas etmeye başladığında diş ipi kullanımı iyi olacaktır.

Çocuğumuza süt dişlerinin dökülmesinin normal olduğunu, sürekli daimi dişlerin bu şekilde çıkacağını açıklamalıyız. Çocuklar doğru ağız bakımı rutinlerini tek başlarına gerçekleştirebilir hale gelinceye kadar, anne babalar çocuklara günde iki defa dişlerini fırçalamada ve bir defa diş ipi ile temizlemede yardım etmelidir.

Her zaman arka dişlere özel özen gösterilmeli, bu dişlerde daha fazla bakteri plağı olabilir. Spor yapan çocukların güzel gülümsemelerini korumak için ağız koruyucu kullanmalarını sağlamalıyız.

Anne babalar, gençlerin dış görünümlerine verdikleri önemden olabildiğince faydalanabilir, sağlıklı bir gülümseme ve ferah bir nefesin çok iyi görünmelerine ve hissetmelerine yardımcı olacağını hatırlatabilir" diye konuştu.

Diş Hekimi A.Doğan Bircan, bebeğin bir yaşına girmeden önce başlayan diş hekimi ziyaretlerini altı ayda bir tekrarlamak ilerisi için bebek ve çocukların sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmasında büyük rol oynadığını sözlerine ekledi.(İHA)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle