Altın Takılar Nasıl Temizlenir?

Altın Takılar Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımızda parmaklarımızda taktığımız altın yüzükler, kollarımızda bulunan altın bilezikler, boynumuza taktığımız altın kolyeler, kulaklarımızdaki altın küpeler ve her zaman kullanılan altınlarımız bir süre sonra parlaklığını kaybeder ve mat bir görünüme sahip olurlar.

Ancak kararmış, parlaklığını kaybetmiş altın takılarımızı eski parlaklığına kavuşturma yöntemleri muhakkak vardır. Şimdi altın takılar nasıl temizlenir konusuna bir göz atalım.

Altını bazı zamanlarda 2 veya 3 ayda bir sabunlu suda, eski bir diş fırçasıyla içini, dışını, kenarlarını temizleyip bir pamuk yardımıyla silersiniz altını temizlemiş olursunuz.

Bunun yanı sıra bazı dönemler de altın birlikte kullanıldığı için ( birden fazla bileklik takarsa yada buna benzer bir şekilde altın kullanılırsa) altın, çizilebilmektedir. Bu gibi durumlarda altını, kuyumculara götürülerek cilalanarak parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Altın ve takıları parlatmanın başka yöntemleri var elbette vardır. Evet, bunlardan birisi ılık su dolu bir bardağa bir kaç damla deterjan ilave ediniz.

Sodyum içermeyen maden suyu da koyup ve karıştırınız. Altın hazırladığınız karışımın içine atılıp 30 bekleyiniz ve sonra içinden alıp fırça yardımıyla fırçalayınız.

Son olarak sıcak suyla yıkayıp yumuşak bir bez yardımıyla kurulayınız. Altın takılar nasıl temizlenir sorunu böylelikle çözülmüş olacaktır.

Diğer bir yöntemde amonyak kullanımı ile yapılır. Amonyaklı su hazırlanır ve içine altınlar atılır yarım saat beklendikten sonra sıcak su ile durulanıp bir bez yardımıyla kurulanır.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle