Malatya Kültür Sanat

Depremin vurduğu tarihi okul kütüphaneye dönüştürülüyor

Malatya'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar alan kentteki Cumhuriyetin ilk eserlerinden olan 87 yıllık Gazi İlkokulu kütüphaneye dönüştürülüyor.

Malatya'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar alan kentteki Cumhuriyetin ilk eserlerinden olan 87 yıllık Gazi İlkokulu kütüphaneye dönüştürülüyor.

Malatya - Malatya'da 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerde çok sayıda eğitim kurumu da hasar aldı. Kent merkezinde bulunan ve kentin sembol eğitim kurumlarından olan Gazi İlkokulu da hasar alırken tescilli olan yapının ayağa kaldırılması için çalışma başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığından Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisi yapılan okulun planlanan çalışmalar sonrası çocuk kütüphanesine dönüştürüleceğini belirten AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, "Malatya'mızın bütüncül bir şekilde imarı ve ihyası için durmaksızın çalışıyoruz, şehrimizi biran önce tüm unsurları ile ayağa kaldırma konusunda kararlıyız" dedi.

"Cumhuriyet'in ilk eserlerinden"

Kendilerinin de bir süre Gazi İlkokulunda eğitim gördüğünü aktaran Milletvekili Ölmeztoprak, "Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat 2023 depremleri 11 ilimizde binlerce kayıplara neden olurken çok sayıda kültür varlıklarımızı da olumsuz etkiledi. Malatya'mızın sembol yapılarından olan Yeni Cami (Teze) gibi tescilli kültür varlıkları da depremlerde nasibini aldı. Malatya'mızda kent merkezi ve kırsal bölgelerde bulunan toplam 241 kültür varlığı depremler de etkilenirken, yine şehrimizin sembol yapılarından birisi olan Gazi İlkokulu da maalesef hasar gördü. Battalgazi ilçesi Saray Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde yer alan 3 bin 530 metrekarelik alan üzerine çevresi bahçeli olarak düzenlenen Gazi İlkokulu Cumhuriyet'imizin ilk eserlerinden olup 1933 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Şehrimizin en köklü eğitim kurumları arasında yer alan yapının ön cephesi tamamen kesme taşlarla kaplanmış olup yan ve arka cephelerde ise pencere ile kapı kenarları kesme taş sövelidir" dedi.

"Çocuk kütüphanesine dönüştürülecek"

Okulun yıkılmaması için yoğun bir çaba gösterildiğini ifade eden Milletvekili Ölmeztoprak, "Depremlerde aldığı hasar sonrası eğitim ve öğretim faaliyetlerine son verilen bu tarihi okulumuzun yıkılmasına gönlümüz razı olmadı bu noktada İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz uhdesinde yürütülen çalışmalarla geçtiğimiz günlerde Gazi İlkokulunun Milli Eğitim Bakanlığından Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisi yapıldı. Bu gelişmenin ardından gerçekleştirilecek bir dizi tadilat çalışmaları sonrası tarihi yapı çocuk kütüphanesine dönüştürülerek hizmetlerini sürdürecek" ifadelerini kullandı.

Okulda restorasyon çalışmalarına kısa bir süre sonra başlanacağını da belirten Ölmeztoprak, Malatya'nın bütüncül bir şekilde imarı ve ihyası için durmaksızın çalıştıklarını söyledi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Kültür Sanat haberleri de dahil olmak üzere, AK Parti, Atatürk Caddesi, Battalgazi, Deprem, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya, Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir