Malatya Kültür Sanat

Darende ilçesinde bayram yoğunluğu

Kurban Bayramında yerli turistlerin akınına uğrayan Malatya'nın Darende ilçesinde emekli öğretmen Fikri Çalışkan'ın, doğada bulduğu atıkların birleşiminden yapmış olduğu eski yılları anlatan minyatürlerin yer aldığı sanat evi büyük ilgi görüyor.

Kurban Bayramında yerli turistlerin akınına uğrayan Malatya'nın Darende ilçesinde emekli öğretmen Fikri Çalışkan'ın, doğada bulduğu atıkların birleşiminden yapmış olduğu eski yılları anlatan minyatürlerin yer aldığı sanat evi büyük ilgi görüyor.

Malatya - Doğa ve inanç turizminin önemli güzergahlarından biri olan Malatya'nın Darende ilçesi Kurban Bayramı'nda da ziyaretçilerin akınına uğradı. Somuncu Baba Türbesi, Gürpınar Şelalaesi gibi yerleri gezen ziyaretçiler emekli Öğretmen Fikri Çalışkan'ın sanat evini de görmeden ilçeden ayrılmıyor.

Emekli öğretmen Fikri Çalışkan 13 yıldır hobi olarak topladığı doğada atıl durumda bulunan plastik, tel, kum, taş gibi madenleri eski yılları anlatan minyatür haline getirdi. 80'e yakın eseri bulunan Çalışkan, yaptığı minyatür sayısı artınca yaptığı eserleri evinde sergilemeye başladı. Vatandaşlar tarafından ziyarete açık olan ve ilgi gören sanat evi ziyaretçileri geçmişe götürüyor.

Tur ile Darende'ye gelen ziyaretçilerden Nurcan Aykiş, Muğla Fethiye'den geldiklerini belirterek, "Sanat evini gezdik. Ben sanatı seven bir insan olarak çok mutlu oldum. Bende emekli öğretmen kızıyım, Fikri Bey'in öğretmen oluşu çok hoş. Bu işlerle uğraşması çok güzel, adeta eskileri bize yansıtmış. Ben çok mutlu oldum herkesin görmesini tavsiye ederim" dedi.

Ziyaretçilerden Hamidiye Karpuz ise sanat evinde her şeyin çok güzel olduğunu ifade ederek, "Eskiyi yaşamış gibi olduk, yüreğine sağlık" ifadelerine yer verdi.

İsmail Terinoğlu'da Darende ilçesini çok güzel bulduğunu anlatarak, "Buraya gelmeden önce Somuncu Baba Türbesini geziyorduk, burayı önerdiler biz de bir görelim dedik. Geçmişten bugüne kadar olan yaşamı anlatan ifadeleri gördük, çalışmaları çok beğendik. Elle yapılan eserler var. Darende'ye böyle bir yer kazandırdığı için çok teşekkür ederim" diye konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Kültür Sanat haberleri de dahil olmak üzere, Darende, Gürpınar, Kurban Bayramı, Malatya gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir