Malatya Güncel

Darende'de Hulusi Efendi Müze ve Kütüphanesi'nin temeli atıldı

MALATYA - Malatya'nın Darende ilçesinde Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından yaptırılacak Hulusi Efendi Müze ve Kütüphanesi'nin temeli törenle atıldı.

Malatya - Malatya'nın Darende ilçesinde Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından yaptırılacak Hulusi Efendi Müze ve Kütüphanesi'nin temeli törenle atıldı.

Zaviye Mahallesi'nde düzenlenen törende konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Ayhan, vakfın kıymetli eserlerine bir yenisini daha eklediğini belirterek, teşekkür etti.

Kaymakam Şeref Gülyer de müze ile kütüphanenin gençler ve öğrenciler başta olmak üzere tüm kesimlere hitap edeceğini söyledi.

Darende Belediye Başkanı Alican Bozkurt da çocukların buraya geldiklerinde manevi iklimi hissedeceğini dile getirerek, "Düşünür Hulusi Efendi, hayatını hayır işlerine vakfetti. Yapmış olduğu hastane ve okul gibi sayısız hizmetlerle geride çok güzel eserler bıraktı. Şimdi aynı bakış açısıyla hizmetleri çok daha ileri taşıyan kıymetli evladı Hamid Hamideddin Ateş Bey, ülkemize hizmet etmenin aşkı ve gayreti içerisinde." dedi.

Hulusi Efendi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Demir de temelini attıkları eserin bir hayalin gerçekleşmesi olduğunu ifade ederek, "Bu kıymetli eser tamamlandığında Hulusi Efendi'nin şahsi kütüphanesinde bulunan nadir yazma kitaplar dahil olmak üzere çok kıymetli eserlerin sergileneceği bölgenin en özel müzesi olacak." diye konuştu.

Konuşmaların ardından okunan Kur'an-ı Kerim ve yapılan duayla iki yıl içerisinde tamamlanması planlanan Hulusi Efendi Müze ve Kütüphanesi'nin temeli atıldı. 9 bin metrekare kapalı alana sahip, 3 katlı müze ve kütüphanede, minyatür, hat, ebru ve deri işlemeciliği için uygulama atölyeleri de yer alacak.

Darende
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Darende, Malatya gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir