Malatya Güncel

Asırlık ahşap bulgur makinesine gözü gibi bakıyor

Malatya'nın Arapgir ilçesinde yaşayan antika tutkunu Asım Külah, evinde sergilediği binlerce eşyadan biri olan asırlık ahşap bulgur makinesine gözü gibi bakıyor.

Malatya'nın Arapgir ilçesinde yaşayan antika tutkunu Asım Külah, evinde sergilediği binlerce eşyadan biri olan asırlık ahşap bulgur makinesine gözü gibi bakıyor.

Malatya - Arapgir ilçesinde yaşayan 73 yaşındaki emekli esnaf Asım Külah'ın küçük yaşlarda tarih, antika ve musikiye olan merakıyla 50 yılda oluşturduğu dirhemden kumaşa, sandıktan ütüye kadar birçok parçayı barındıran koleksiyonu ziyaretçileri geçmişte yolculuğa çıkarıyor.

"El yapımı, iki kişinin yardımıyla çalışıyor"

Atıl durumda iken satın alarak bakımını yaptığı makinenin çalışır durumda olduğunu kaydeden Külah, "Makinemiz ahşap bir makine, el yapımı. Mahalle mahalle gezdirilen bu makine ile vatandaşların bulgurları çekiliyordu. Bulgurlar baş, orta ve ince olmak üzere üç çeşit halinde hazırlanıyordu. Ziyarete gelen konuklar bakıyor, inceliyor. Atıl durumda idi satın alarak bakımını yaparak çalışır hale getirdim. Çok fazla teferruatlı değil, ahşap olan makinenin bazı bölümleri ise metal parçalardan oluşuyor" diye konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Arapgir, Malatya gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir