Çillere Ne İyi Gelir

Çillere Ne İyi Gelir

Bu yazımızda çillere ne iyi gelir sorusunun cevabını arayacağız. Deride, güneşte fazla kalma neticesinde, melanin adı verilen renk pigmentinin birikmesi sonucunda çiller oluşur.

Genellikle, güneşe bağlı olduğundan ilkbahar ve yaz aylarında daha çok, sonbahar ve kış aylarında ise daha az ortaya çıkar. Sarışın ve kızıl saçlılarda daha fazla oranda rastlanır.

Peki, neden güneş ışığı herkes üzerinde aynı etkiyi bırakarak herkeste çil çıkarmaz? Bunun nedeni çilin anne ve babalarımızdan yani genetik olarak bize geçebilme özelliğine sahip olmasından kaynaklanır.

Çillere ne iyi gelir sorusunun cevabına geçmeden önce korunma yollarını inceleyelim. Korunmanın en başında güneşe çıkmamak gelir. Tabi bunu ne kadar başarabilirsek. Bu nedenle bu aylarda, güneş kremi, gözlük, şapka gibi güneşten koruyucu araçlar kullanılmalıdır.

Çillere Ne İyi Gelir?

Bütün tedbirlere rağmen çillerden kurtulamamışsanız tıbbi yardım almalısınız. Bu işlemler arasında, lazer yöntemi, çillerin dondurulma suretiyle tedavi edilmesi, hydroquinone adı verilen yöntemler yer alır.

Bunlara ek olarak doğal olan yöntemler de bulunur ve daha fazla tercih edilir. Şimdi de çillere ne iyi gelir sorusunun doğal yöntemler kullanılarak verilecek cevaplarına bakalım.

En basit yöntem salatalık maskesi olarak karşımıza çıkar. Taze sebzeleri temizleyerek, dilimleyip yüze koyulur. Bir başka ve daha etkili bir teknik ise, salatalığı rendeleyip suyunu elde etmek ve bu suyla çilli bölgeyi yıkamaktır. Taze sıkılmış limon suyunun da iyi geldiği söylenir.

Yalnız içinde bulundurduğu asit nedeniyle cildi tahriş edici özelliği olmasından dolayı en fazla yirmi dakika tutulmalıdır ve sonra maske çıkartılmalıdır.

Çilli bölgeye uygulanan maske tek seferde etki yapmayabilir. İstenilen sonucu elde etmek için 2-3 hafta ''maskeleme'' yöntemi uygulanmalıdır. Nadiren de olsa netice olarak çillerin olduğu kısmın biraz daha açık kaldığı bir sonuç elde edilr.

Bir diğer doğal teknik ise bir çay bardağı çiğ sütün içine, bir tane salatalık rendeleyip, 2 saat kadar beklenmelidir. Karışım, bir süzgeç görevi gören nesne aracılığı ile süzülür.

Elde edilen tortu 10-15 gün çilli bölgeye sürülür. Ayrıca sabah ve akşam gül suyuyla yüzünüzü temizlemek de yüzünüzdeki çiller için bir çözüm olacaktır.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle