Afta Ne İyi Gelir

Afta Ne İyi Gelir

Ağız bölgesinde bulunan küçük ve yüzelsel olan aft, beyaz ve içi su doludur. Aftlar bazen büyük ve yaratan cinsten olabilir.

Yutkunma zorluğu, yemek yerken acı ve ağızda sancı yapabilir. Kızamık, su çiçeği ve ateşli hastalıklardan sonra sıklıkla meydana gelir. Genelde anne sütü içen çocuklarda görülür.

Vitamin eksikliği ve virüsler en büyük sebebidir. Minor aft, major aft ve herpetiform aft olarak 3 grupta incelenebilir. Aftın çıkması birkaç gün önceden kaşıntı ve kızarıklık yaparak belli olur. Aft kesinlikle bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.

Afta Ne İyi Gelir ?

Kefir: Yatmadan önce 1 bardak olacak şekilde kefir içmek afta iyi gelir.

Karadut şurubu: Karadut şurubunu her gün geçesiye kadar ağızda gargara yapmak afta iyi gelir.

Kent hindi: Kent hindiyi ilk önce dövüp toz olmasını sağladıktan sonra aft olan yaralara yatmadan önce sürmek afta iyi gelir.

Zeytin yaprağı: Zeytin yaprağını ağzın içinde çiğnemek afta iyi gelir.

Tuzlu su: Yatmadan önce tuzlu su ile gargara yapmak afta iyi gelir.

Kabartma tozu: Bir çay kaşığı kabartma tozunu eritip yarım bardak ılık su ile gargara yapmak afta iyi gelir.

Listerine: Bu ağız gargarası aktın beyaz uçlarını temizler ve afta iyi gelir.

Kenacort-A: Eczanelerde bulabileceğiniz bu krem gargaralardan sonra yaraya sürülürse afta iyi gelir.

Afta ne iyi gelir sorusuna cevaplarımızı verdiğimize göre sıra geldi uzak durmamız gereken şeylere. Gargaraların aftların ucunu temizlediğini söyledik.

Bu temizleme aftın ucunu açar yani bir nevi delik oluşturur bunun için baharatlı ve asitli gıdalardan uzak durmamız gerekir. Acı ve ekşi aftın büyümesine neden olduğu için ekşi ve acı gıdaları çok tüketmemek gerekir. Diş fırçasının çok sert olması da afta neden olabilir. Aşırı stres yapmamaya çalışın. Stres aftın çıkmasına ve büyümesine sebep olur.

Aftları bu şekilde kontrol edemiyorsak, ağrılar şiddetleniyorsa tabiki doktora gitmek gerekir. Sistematik bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. 3 haftadan sonra aft eğer geçmiyorsa mutlaka doktora başvurun. Ağzınızda aft çıkmış ve ishalde varsa mutlaka doktora görünür.
Geçmiş olsun.

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 3
Yorum Ekle