Adet Sancısı

Adet Sancısı

Tıp dilindeki adı dismenoredir olan adet sancısı, Kadınların çoğu, hayatlarının bir döneminde bu ağrıyı çeker.

Adet kanamasının neden olduğu bu ağrı karnınızın alt kısmında hissedilebilir ancak sırtınıza ve uyluklarınıza da yayılabilir.

Adet sancısı çok sık rastlanan bir durumdur. Adet sancısı genellikle evde tedavi edilebilir. Ancak, sancınız şiddetliyse, dokturunuza görünmeniz gerekebilir.

 • Adet sancısı neden yaşanır

Adet kanı rahimden dısarı atılırken, rahimdeki kasılmalara bağlı olarak bel, sırt ye kasıklarda ağrı hissedilebilir.

 • Adet Kanaması Nedir?

Yumurta bir spermle karsılasmazsa döl yatağına [rahim] utastıktan sonra parçalanır ve yok olur. Bundan sonra döllenmis yumurtanın döl yatağına (rahim) yerlesmesi söz konusu olmadığından, döl yatağının kalınlasmıs ic duvarıda kücük parcalara ayrılır ye adet kanaması olarak dısarı atılır.

 • Adet Sancısının belirtileri

Adet sancısının ana belirtisi karnınızın alt kısmında ağrılı kas kramplarıdır. zaman zaman şiddetli spazmlar halinde gelir, diğer zamanlarda hafif şiddette ancak daha sürekli olabilir.

Adet sancısı zaman zaman belinize ve uyluklarınıza da yayılabilir. Ayrıca yaşadığınız ağrının her adet döneminde değişik olduğunu da fark edebilirsiniz.

Karın bölgenizdeki ağrının yanı sıra, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi ve ishal gibi başka belirtiler de yaşayabilirsiniz.

Adet sancınız genellikle kanamayla aynı zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanamasının birkaç gün öncesinde de sancılar başlayabilir.

Adet sancısı normalde 12 ila 24 saat sürmekle birlikte, daha şiddetli olgularda bu süre birkaç güne çıkabilir. Ağrı kanamanızın en yoğun olduğu dönemde genellikle daha şiddetlidir.

Ağrılı adet dönemleri genellikle yaşınız ilerledikçe geçme eğilimindedir. Pek çok kadın çocuk sahibi olduklarında da ağrılarında azalma olduğunu fark eder.

 • Adet sancısı neden olur

Adet sancısı rahim duvarındaki kaslar kasıldığında meydana gelir. Adet döneminiz sırasında, rahim duvarınız aylık adet döngünüzün bir parçası olarak rahim içini kaplayan dokunun parçalanarak atılmasını teşvik etmek için güçlü kasılma hareketleri yapar. Bu süreç vücudunuzun ağrıyı tetikleyen kimyasallar salgılamasına neden olabilir.

Adet döneminiz sırasında, vücudunuz prostaglandin olarak bilinen bir başka kimyasal grubu da salgılar. Bu kimyasal rahim kaslarının daha çok kasılmasını sağlayarak ağrıyı artırır.

İki tür adet sancısı vardır. Primer dismenore adet döneminin doğal bir yan etkisidir. Sekonder dismenore ise altta yatan başka bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Sekonder dismenoreye yol açan rahatsızlıklardan bazıları endometriyöz (normalde rahimin iç kısmındaki dokuyu oluşturan hücrelerin rahmin dışına çıkmaya başlaması), fibroidler (rahim içinde kanserli olmayan tümörler) ve pelvisin inflamatuar hastalığıdır (iç üreme organlarınızı tutan bir enfeksyion).

Rahim içi araçlar da (rahmin içine yerleştirilen bir doğum kontrol yöntemi) adet sancısına neden olabilir.

 • Adet Sancısı tedavisi

Adet sancısı genellikle evde tedavi edilebilir. Ağrınızı tam olarak dindiremeseniz de, hafiflemesine veya geçmesine yardımcı olacak bazı önlemler mevcuttur.

 • evde adet sancısı nasıl geçer
 1. karın bölgenize ısı uygulamak
 2. Vücudu sıcak tutmak,
 3. Düzenli ye yeterli uyumak
 4. Kasları geysetmek ye kan dolasımını arttırmak icin ılık dus almak,
 5. Karın ye bele masaj yapmak,
 6. Bol miktarda yesil sebze ye meyye tüketmek,
 7. Bol miktarda su icmek,
 8. Egzersiz yapmak,
 9. Stresten uzak durmaya calısmak.

Adet sancısını azaltmak için bel ve karın bölgesini sıcak tutmak ve beden hareketleri yapmak, Ilık duş almak, ayakları sıcak suda tutmak yararlı olabilir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 7

5 Yorum

yagmur

yagmur

6 yıl önce

Adeyliyken disim agriyo nedrn acaba

esin

esin

10 yıl önce

b benm sürekli belime vuruyor sizcee ne yapmalıyım

bengü

bengü

11 yıl önce

Adet ağrısı ve sancısı; Adet öncesi kasıklardan göbeğin alt kısmına doğru hissedilen ağrı ve sancılar.

arkadaşlar bu herkesin bilgisinde zaten bu rahatsızlığınıza bitkisel töntemlerle çözmek isterseniz tariflerini beğendiğim ve gerçektende etkili olan bir sit veriyorum. Linkte zaten direk oraya gidiyor gönül rahatlığı ile tariflere uyabilirsiniz. Ben özellikle 6. tarifi kullandım ve iyi geldi.

su

su

11 yıl önce

bir jinekolğa grünmene gerek yok sadece hergün düzenli olarak gece yatmadan once çeşitli bitki çayları içmen ağrılarını kesecektir ben kadın hastalıkları uzmanıyım

Fadime tuncer

Fadime tuncer

11 yıl önce

Merhaba, benim bir çok şikayetim var. Adettimden bir hafta once eklem ağrılarım başlıyor. Sivicelerim olmazdı 4 aydır Asır'ı derecede sivilcileniyorum. Adet oldugum anda sadece sag yumurtaligim Asiri derecede sancı yapıyor ve 1 hafta süren şiddetli basagrisi. İlaclar iyi gelmiyor. Adettimden düzenli.daha onceden böyle sikayetlerim olmazdı sebebeni çok merak ediyorum. Sizce bir jinekologa gorunmelimiyim???

Yorum Ekle