Ayva Hangi Hastalıklara ve Neye İyi Gelir

Ayva Hangi Hastalıklara ve Neye İyi Gelir

Hem meyvesi hem yaprağı hem de meyvesinin çekirdeği şifalı olarak kullanılan ayva ağacı, sadece meyve niyetine de, reçel olarak da, kompostosu da çok tüketilen meyvelerdendir.

Şekil olarak büyükçe bir elmaya benzer ancak rengi sarı limon rengidir. İçeriğinde tanin ve şeker barındıran ayva sağlık için çok faydalı bir bitkidir.

Ayva Hangi Hastalıklara iyi gelir

Ayvanın kuru halinin suda beklemesi ile yapılan karışım ile ağız içi çalkalanırsa boğazdaki enfeksiyonlara karşı güçlüdür. Ancak çalkalama işleminde ayva suyu ağzın içinde biraz beklemelidir.

Ayvanın faydaları saymakla bitmez. Düzenli tüketildiğinde karaciğer tembelliğini giderir, damarlarda meydana gelecek sertliklere engel olur. Yapılan şurup dizanteri hastalarına ev ishali olanlara içirilirse hemen iyi eder.

Bağırsak ve midenizin güçlü olmasını sağlar. Yüksek tansiyonun düşmesine, safranın tedavi edilmesine, öksürüğü olanlara, bronşitten muzdariplere ve verem illetine karşı dayanıklı bağışıklık sistemi oluşturarak çok yararlı olur.

Ayvanın içindeki çekirdekler de ayrıca faydalıdır. Çekirdeklerini ezin ve krem haline getirin. Meme uçlarının çatlaklığına, dudaktaki çatlamalara ve kuruluğa, cilt hastalıklarına ve egzamaya kullanabilirsiniz. Çekirdekleri kaynatın ve içerek göğüs bölgenizi yumuşatın.

Yanmak üzereyken kara bir şekilde ateşten alınan ayva yaprağı göz için faydalıdır. Henüz olgunlaşmayan taze çiçek baş ağrısına geçit vermezken, beyni ve kalbi güçlendirecek etkiye sahiptir.

Özellikle yaz günlerindeki harareti engeller. Bebek emziren annelerin meme kısımlarının ağrısına, hassaslığına veya şişliğine, bal ve ayva halitasının pişirilmesi sonucu oluşan merhem gibi şey sürülürse çok yararı dokunur. Şerbeti cinsel isteği arttırır. Kabızlığa engel olur.

Bal ve ayva çiçeğini pişirin, yeni annelere içirin, sütünün artmasını sağlayın. Çok tüketilmemelidir. Zira aşırı yenildiğinde veya şurubu içildiğinde bu denli faydasının yanında bağırsaklarınızda, kuluncunuzda ve sinirlerinizde ağrılara neden olabilir.

Ayvanın Faydaları


Sert meyvelerden olarak bilinen ayvanın çok fazla faydası vardır. Ayva mide, göz, adet dönemindeki ağrılara, kalbe, ishale ve bir sürü hastalığa çare olur.

Gelin bugün beraber ayvanın faydalarından bahsedelim. Ayva meyvesinden hazırlanan şurup ve kompostolar ishale çok iyi gelir.

Ayva meyvesi kalbe kuvvet verir. Kalbi güçlendirir. Kalbe rahatsızlığı olan kişilere çok iyi gelir. Kalbin atım hızlarını dengeye koyar. Kalbin dostudur.

Ayva hazımsızlık sorunu yaşayan hastalara önerilir. Bağırsakları çok iyi çalıştırır. Mideyi bağırsakları çok iyi temizler. Ayrıca ayva vücut gelişimine çok yardımcı olur.

Ayvanın yapraklarından çay elde edilirse hazımsızlığa çok iyi gelir. Ayva damar sertliğine çok iyi gelir. Kalbi krizi riskini önler. Tansiyonun düşürülmesini ve tansiyonu normal seviyeye getirir. Ayva hiper tansiyon hastalarının çok tüketmesi gereken bir meyvedir.

Ayvanın reçeli yapılır. Bu reçel kabızlık sorunu yaşayan hastalara önerilir. Sindirim sistemini düzene sokar. Ayrıca basur hassaslığına yakalanan kişilerin de ayva tüketmeleri gerektiği söylenir. Çünkü ayva basur yaralarına iyi gelir.

Hazımsızlığı giderir. Sindirimi düzene sokar. Ayrıca cinsel istikrarsızlık problemi yaşayan kişilerin cinsel isteklerini artırmak için ayva yemeleri gerekir.

Ayva sperm ve yumurta hücreleri üzerinde olumlu etki yapar. Ayrıca ayvanın kokun sunun bile faydaları vardır. ayva kokusu kalbi besler. Ayva varise çok iyi gelir.

Yorgunluğu tembelliği ortadan kaldırır. Ayva suyu aşırı adet kanaması gören kadınların çokça tüketmesi gerekir. Çünkü aşırı kanamaların kesilmesini sağlar. Ayrıca bağırsak kanamalarına ve dizanteri hastalığına da ayva suyu çok faydalıdır.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle