Hint Sümbülü ve Hint Sümbülünün Faydaları

Hint Sümbülü ve Hint Sümbülünün Faydaları

Hint Sümbülü Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Mekke Ayrığı olarak da bilinen bu şifalı bitkinin çiçekleri ve kökü birçok derde deva olur.

Hint Sümbülü Afrika kökenli olmasına karşın ülkemizde Antalya ili dolaylarında yetişebilmektedir. Tıbbi olarak birçok şeye derman olan Hint Sümbülünün hangi hastalıklara iyi geldiğine bakalım.

İçilme miktarı bir gramı bile geçmemelidir; zira Hint Sümbülü çok kuvvetli bir bitkidir. Fazlası direkt olarak böbreklere zarar verir. O yüzden bu bitki her kullanıldığında zararının önlenmesi için ardından gül suyu içilmesi gerekmektedir.

Kökünü kaynatın ve on beş gün boyunca tüketin. Eklem yerlerinizdeki onulmaz ağrıların geçtiğini göreceksiniz. Bunu yaparsanız ciğerlerinize de fayda sağlayacaktır.

Pişirilen Hint Sümbülünün elde edilen suyu içilirse, astım rahatsızlığına şifa verir, bronşiti iyileştirir, idrarın sökülmesini sağlar ve mesanedeki taşların erimesine yardımcı olur.

Mide gazlarının çıkmasını sağlar. Kadınlardaki rahim rahatsızlıklarına da şifa verir. Bu ottan elde edilen yağın az bir miktarı bile sinirlerin çekilmesine engel olurken bağırsakta oluşan spazmların giderilmesini sağlar.

Ayrıca kadınların rahmindeki yaraların iyileşmesi için suyu ile banyo yapılması yeterli olacaktır.

Kokusu tesirli olduğu için uyku problemi çekenlere az bir miktar koklamaları tavsiye edilir ancak fazlası başın ağrımasına yol açabilir.

Midedeki ve karaciğerdeki az zararlı sert urların erimesini sağlar. Kan tükürme problemi olan hastaların tıbbi tedavisinin yanı sıra kullanılırsa iyileşmeyi hızlandırır.

Yemek yiyemeyen hastaların iştahını açması için on gün boyunca sürekli tüketilmesi iyi olmaktadır.

Kilosu ile problemi olan kilolu insanların zayıflamasına da yardımcı olmaktadır. Diğer bir taraftan kadınların adet dönemlerinin takvimsel düzenini sağlarken, idrarın da çoğalmasını ve ürenin vücuttan ifrazatına yardımcı olur.

Kararında tüketilmelidir ki böbrek rahatsızlığı çekilmesin. Yan etkileri görüldüğünde hekime başvurmak en iyi çözümdür.

Lütfen bu yazıya puan verin!
9 kişi puan verdi. Ortalama puan: 7
Yorum Ekle