Ayvanın Faydaları Nelerdir

Ayvanın Faydaları Nelerdir

Ayva kış aylarında yetişen, yaprağını karlarla süslemeyi seven, hoş kokulu ve oldukça lezzetli bir meyvedir. Ayvanın tarihi serüveni de oldukça renklidir.

Ayvayı birçok meyveden ayıran ayrı bir özelliği de kış ikliminde yetişmesidir. Hoş kokusu ile bilinen ayva çekirdeğinden tutun yaprağına kadar tam bir şifa deposudur.

Son yıllarda yapılan araştırmalar da araştırmacılar, ayva ağacının ve meyvesinin birçok hastalıkta tedavi amaçlı kullanılacağını belirtmiş ve kış aylarında çeşitli hastalıklara takviye amacıyla ayva tüketimini önermişlerdir.

ayvanın faydaları nelerdir

Ayva sadece hastalıklardan kurtulmak için değil aynı zamanda hastalıklara yakalanmamak amacıyla da günümüzde doktorlar tarafından sıkça önerilmektedir.

Öyle ki; belli başlı hastalıklardan korunmak amacıyla televizyon ve da ayva tüketimi önerileriyle özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaşmaktayız.

Ayvanın sadece kendisinin değil, çekirdeği ve yaprağıyla hatta çiçeğiyle birlikte bir şifa deposu olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Özellikle dizanteri ve ince bağırsak hastalıkları tedavilerinde eskiden beri ayva kullanılmaktadır. Kış aylarında özellikle yaşadığımız öksürük vakalarının bir numaralı ilacı da yine ayvadır.

ayvanın faydaları

Özellikle ayva reçeli mideyi ve kalbi kuvvetlendirdiği için sıkça tüketilmelidir. Kusursuz güzellik ve kırışıklıktan uzak bir cilt isteyenlerin de yolu ayvayla kesişiyor.

Çekirdeklerini ayırdığınız ayvayı ince bir şekilde dilimleyerek kapalı bir konserveye yerleştirin ve üzerine zeytinyağı ilave edin. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı yüzünüze maske şeklinde uygulayabilirsiniz.

Ayvanın balgam söktürücü ve nefes açıcı bir etkisi de mevcuttur. Özellikle sigara tüketimine bağlı balgam oluşumlarından sigara tüketenlerin birçoğu huzursuzdur.

Ayva bu noktada sizin için büyük bir yardımcıdır. Çocuklarınızda ishal oluşumunu durdurmak için ayva çekirdeklerinden elde ettiğiniz çayı kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde bunun yerine ayva yaprağı ile yaptığınız çayı da kullanabilirsiniz. Ayva birçok rahatsızlığın çaresi olmakla birlikte özellikle; mide, bağırsaklar ve akciğer ile ilgili şikâyetleri olanlar için öncelikle tercih edilecek meyvelerin başında yer almalıdır.

Ayvanın Başlıca Faydaları

ayva

Ayvanın faydalarını tek başlık altında toplayacak olursak;

  • Düzenli tüketildiğinde akciğerleriniz için faydalıdır.
  • Mide ve bağırsaklara faydalı olduğu kanıtlanmıştır.
  • Göz ve ağızdaki hastalıkların tedavisinde eski dönemlerden beri kullanılmaktadır.
  • Çocuklarda ishal oluşumunu engeller.
  • Vücuttaki kırışıklıkları giderir ve cildi besler.
  • Kalbinizi kuvvetlendirir.
  • Balgam oluşumunu engeller ve iyi bir balgam söktürücüdür.
  • Soğuk algınlıklarına ve gribe karşı etkili bir silahtır.
  • Ağız yaralarını önleyici etkisi vardır.
  • Çekirdekleri bol mineral içerir.

Ayva cinsi ve yetiştiği bölgedeki iklim ve özelliklerine göre lezzet farkları oluşturabilir. Bu nedenle tüketim için alternatifler de seçilebilir.

Örneğin; tadını beğenmediğiniz veya çok sert olduğu gerekçesiyle ayva yemiyorsanız; ayva reçeli, pişirilmiş ayva veya ayva tatlısı olarak ayvayı tüketmeniz size fayda sağlayacaktır.

Her şeyin fazlası zarar oluşturduğu için ayvayı da miktarınca tüketmeniz sağlığınız için elbette yerinde bir tutum olacaktır.

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen bu yazıya puan verin!
24 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

Yorum Ekle