Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kimdir? Trabzon doğumlu olup, 1970 yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesi Cevizli köyünde doğdu. Trabzon Lisesi’nden mezun oldu. İmamoğlu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdi. Lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans eğitimi aldı.

Başkan Ekrem İmamoğlu Okul yıllarında amatör olarak futbol oynadı. Aynı zamanda Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü'nde yöneticilik yaptı.

1992 yılında, henüz yüksek lisans öğrencisiyken şirketinde çalışmaya başladı. Ardından grup şirketlerinin yönetimini üstlenmiştir. Konut ve kentsel planlama projeleri yürüttü. Başkan Ekrem İmamoğlu bu aşamalarda karşılaştığı yerel siyaset kaynaklı sorunların çözümü amacıyla siyasete girmeye karar verdi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katılmıştır. Aynı yıl Beylikdüzü İlçe Örgütü'nün üyesi olmuştur. Ekrem İmamoğlu o yıl yapılan yerel seçimin ardından CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı'na seçilmiştir.

Başkan Ekrem İmamoğlu, beş yıl boyunca ilçe örgütünü büyüten ve aktif hale getiren bir ilçe başkanlığının ardından, 2013 sonunda ön seçimle CHP Beylikdüzü Belediye Başkan adayı gösterilmiştir. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı oldu.

Ekrem İmamoğlu, 2014 - 2019 yılları arasında Beylikdüzü ilçesinin çehresini değiştiren çok sayıda projeyi hayata geçirdi

İlçenin sosyal yaşamında, altyapı hizmetlerinde ve hayat standartlarının yükseltilmesinde gösterdiği başarılar, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ekrem İmamoğlu'nu Millet İttifakı'nın CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasıyla sonuçlanmıştır.

Üç aylık kısa sürede, etkili bir kampanya yürüten Ekrem İmamoğlu, yüzde 48.82'lik oy oranıyla İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçildi. Ancak iktidar partisinin itirazları sonucu İmamoğlu'nun belediye başkanlığının 18. gününde YSK, daha önceki içtihatlarına aykırı bulunan bir kararla sadece İBB Başkanlığı seçimlerini ve verdiği mazbatayı iptal etti. YSK, 6 Mayıs 2019 tarihinde iptal ettiği seçimin 23 Haziran 2019'da yenilenmesine karar verdi.

Aynı günün akşamı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi'nde yaptığı tarihi konuşmayla yeni seçim kampanyasına başladı. Kampanya Türkiye'de adalet ve demokrasi mücadelesinin sembolü haline geldi. Ekrem İmamoğlu 23 Haziran'da 31 Mart'a göre çok daha büyük bir başarıyla yüzde 54,2'lik bir oy desteğiyle yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu oran, son 35 yılda İBB Belediye Başkanlığı seçimlerinde elde edilen en yüksek oy oranıydı.

İstanbul ve Türkiye'nin demokrasi hayatı için dönüm noktası oluşturan bu seçimin ardından 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatasını alarak,2. kez İBB Başkanlığı görevine başladı. Evli ve 3 çocuk babası olan Ekrem İmamoğlu, 1988 yılından beri İstanbul'da yaşıyor.