ASELSAN

ASELSAN, 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuştur. Açılımı : Askerî Elektronik Sanayii

ASELSAN'nın görevi Elektronik Teknolojileri alanında, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere tüm müşterilerine; milli kaynakları etkin kullanarak, beklentilerin ötesini hedefleyen özgün ürün ve sistemler sunmak, varlık ve kaynaklarının değerini sürekli artırmaktır.

ASELSAN elektronik ürünler ve sistemler geliştiren, tasarlayan, üreten ve ürünlerinin satış sonrası servis hizmetlerini karşılayan; yüksek teknolojili ve çeşitli ürün yelpazesine sahip bir elektronik sanayi kuruluşudur.

Elektronik alanında Türkiye'nin en büyük kuruluşu olan ASELSAN, Askeri Elektronik Sanayinin kısaltmasıdır.

ASELSAN, kuruluş yıllarından bu yana ileri teknolojiye dayalı olarak, programlı bir şekilde müşteri ve ürün yelpazesini genişletmiş olup, bugün modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektronik sanayii kuruluşu haline gelmiştir

l975 kasım ayında Türk Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı önderliğinde Türk ordusunu modern cihazlarla donatmak gayesiyle kurulan ASELSAN bir anonim şirket olarak kurulmuştur. Ocak 1976'da M. Hâcim KAMOY Genel Müdür olarak atandı.

İlk yatırımını Macunköy tesislerine yapan ASELSAN'ın, bu tesisleri 1979 yılında tamamlandı ve bir yıl içinde üretim faaliyeti başladı. Üretimine 1980 yılında ilk sırt ve Tank telsizlerini üreterek müşterilerine teslim etti. 1981 yılında ilk el telsizi ve Banka alarm sistemlerinin tasarımını yaptı.

İlk ihracatını 1983 senesinde yaptı. 1983'te personel sayısı 1434'te ulaştı. Bunların 186'sı mühendisti. ASELSAN 2003 yılı içerisinde Hava Savunma Erken İkaz Radarı, SPEWA-II F-16 Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi, Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi gibi büyük projeler için uzun dönemi kapsayan sözleşmeler imzalanmıştı.

ASELSAN'da yapılan elektronik ürünler, Türk ordusunda, güvenlik kuvvetlerinde, bir çok özel ve kamu kuruluşlarında mükemmel haberleşme bağlantıları sağlayarak kullanılmaktadır.

ASELSAN FAALİYET ALANLARI

ASELSAN'da ürün geliştirme faaliyetlerinde en son elektronik, elektro-optik ve Mekanik teknolojiler bilgisayar destekli geliştirme ve üretim altyapısı ile birlikte uygulanmaktadır.