Sitede 4771 kişi varparçalı bulutluAğrıparçalı bulutlu-1.3°C

Kahve Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Kahve Lekesi Çıkarma Yöntemleri

İster koltuğa ister de kıyafetlerin üzerine dökülsün en zor ve başa bela lekelerden birisi kahve lekesi olarak bilinmektedir.

Özellikle ev hanımları için koltuklardan kahve lekesinin çıkması oldukça zor görülmektedir. Çoğu insan ise kahve lekesi için profesyonel (kuru temizleme gibi) yardım almayı tercih etmektedir.

Kahve lekesi çıkarma yöntemleri arasında ise bugüne kadar hep farklı farklı maddeler sıralanmakta ve çoğu insan ise hala aradığını bulamamaktadır. İşte burada devreye zaman girmektedir.

Çünkü başta kahve lekesi olmak üzere hangi leke olursa olsun mutlaka zamanında müdahale etmek her zaman avantaj olarak görülmektedir.

Kahve lekesini çıkartmak için yer alan binlerce çözüm yolları arasında genellikle soda ya da tuz gibi seçenekler yer almaktadır. Ki bu seçenekler de çoğu yönteme göre doğrudur.

Bir kahve lekesi çıkarmak için gerekli malzemeler arasında; sıvı deterjan, soda, havlu, su, tuz ve karbonat, leke çıkarıcı ya da sirke yer almaktadır.

Kahve Lekesini Çıkarmanın Aşamaları

Kıyafet ya da koltuklara dökülen kahve için birinci adım mutlaka hemen o kıyafet ya da kılıflardan kurtulmaktadır. Yani hemen çıkarılmalı ve malzemeler arasında yer alan havlu ile üzerinden fazlası alınmalıdır. Çünkü kullanılan renkli kumaşlar kahve lekesini oldukça fazla göstermektedir.

Daha sonraki adım da ise dökülen eşyayı yaklaşık olarak 5 dakika boyunca soğuk suda bekletmeli ve lekenin yavaş yavaş gittiğini görene kadar tutulmalıdır.

Hala kalan kahve lekesi için ise bünyesinde çamaşır suyu içermeyecek olan sıvı deterjanlardan kullanılmalıdır. Bunun için de yapılması gereken lekeye tamamen etkili olabilmesi adına sıcak su içerisinde yaklaşık olarak yarım saat boyunca bekletilmelidir.

Yorum Ekle