Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar

Çikolata çocuk ya da büyük herkesin sevdiği gıdalardan biridir. Fakat özellikle kıyafetlere bulaşan çikolata lekesi çıkartmak oldukça zahmetlidir.

Peki, Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata bulaşan kıyafetlerinizin leke bulaşan bölgede kuruma olması gerekmektedir. Gerekirse bir buz torbası ile çikolatanın donmasını sağlayın.

Ardından sertleşen çikolatayı kazımanız gerekiyor. Kazıdığınız çikolata lekesini musluk altında ters yöne doğru tutarsanız biraz daha lekenin açıldığını görebilirsiniz.

Daha sonra lekeli bölgeye sıvı deterjan dökerek ovalama işlemi yapabilirsiniz. Ovduktan sonra ılık su ile bölgeyi durulayıp lekenin olup olmadığına tekrar bakabilirsiniz.

Eğer leke hala var ise sıvı deterjan işlemine devam etmelisiniz. Ardından makineye atarak tekrar yıkayıp kuruttuğunuzda herhangi bir çikolata lekesi kalmamış olacaktır.

Zorlu ve zahmetli olan çikolata lekesi, daha zor bir durumda ise amonyaklı leke çıkarıcılarını deneyebilirsiniz. Bu leke çıkarıcılar çikolata lekesinde daha etkili olacaktır.

Amonyak ile işlem yaparken bölgede renk kaybının olmamasına dikkat ediniz. Amonyakı mutlaka su ile karıştırarak lekeli bölgeye uygulayınız. Bu sayede renk değişimi olmayacaktır.

Lütfen bu yazıya puan verin!
3 kişi puan verdi. Ortalama puan: 5
Yorum Ekle