Doğum Sonrası Estetik Operasyon

Doğum Sonrası Estetik Operasyon

Op. Dr. Naci Çelik, hamilelik nedeni ile hormonal sebepler yüzünden vücutta ödem ve dokularda gevşeme görülebileceğini belirterek, "Doğum sonrası estetik, annenin süt verme işlemini bitirmesinden sonra olur" dedi.

Deri altı dokusunun kalitesini kaybetmesi ve çocuğun anne karnında büyümesinin çatlaklara sebep olduğunu kaydeden Op. Dr. Naci Çelik, "Kilo alımına bağlı olarak da kalça ve basen bölgelerinde hem deri kalitesi bozulduğu için selülitler hem de yağ fazlalıkları oluşabilir. Bu değişimlerin en çok olduğu yer doğal olarak meme ve karın bölgesidir. Memelerde sarkma, üst kısımların boşalması, küçülmesi, özellikle süt verme dönemi sonrasında daha da belirgin bir şekilde fark edilir. Bu değişiklikler kişi anne sütü verse de vermese de görülebilir. Doğumdan sonra en çok istenen estetik operasyonlar, meme, karın germe ve liposuction ve vaginaplasti işlemleridir. Meme ameliyatlarında sırasıyla meme büyütme (kısmen dikleştirme de sağlar), meme dikleştirme ve meme küçültmedir. Bazı durumlarda anneler karın germe işlemini kötü sezaryen izini kaybetmek için de istemektedirler. Liposuction içinse en çok tercih edilen bölgeler yine karın, popo ve basenlerdir. Annenin şikayetlerine bağlı olarak en sık yapılan vaginaplasti işlemleri, labia minora (vajina iç dudaklarının küçültülmesi), labia majora (dış dudaklar) yağ enjeksiyonu operasyonlarıdır" bilgisini verdi.

Operasyonların hastanın ihtiyacına göre yapıldığını belirten Op. Dr. Naci Çelik, şöyle konuştu:

"Hangi işlem yapılacaksa yapılsın hasta minimum kilosunda olmalıdır. Bu minimum kilo her hasta için değişir. Kimi hasta 75 kilo iken kendini daha iyi hissedebilir, kimi hasta ise 50 kilo iken mutludur. Süt verme işlemini bitirdikten 4-5 ay sonra estetik operasyonlar yapılabilir. Çünkü hamilelik sonrası vücudun kendini toparlaması ortalama 2 yıl içinde olur. Eğer anne hiç emzirmedi ya da çok kısa süre süt verdi ise ve hamilelik kilolarından çabuk kurtulduysa, ameliyat tarihi erken bir döneme alınabilir. Doğum ve doğum sonrası dönemde bir bebeğin sorumlulukları ve vücutta oluşan deformasyonlar, anneyi duygusal olarak olumsuz yönde etkileyebilir. Aslında bu koşullar anneyi estetik operasyonlara hazırlayan etmenleri oluştururlar. Bu nedenle anneler estetik operasyonlara en kolay adapte olabilen hasta gruplarındandır. Fakat yapılacak estetik müdahaleler anneyi çok mutlu edebilecek işlemler olsa bile, doğum öncesi halinin birebir aynı olacağının garantisini veremez."(İHA)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle