0-1 Yaş Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

0-1 Yaş Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

0-1 Bebeklerde beslenme önerileri. Bitlis Devlet Hastanesi'nde görevli Beslenme ve Diyet Uzmanı Beyhan Topçu, 0-1 yaşındaki bebeklerin beslenmelerine yönelik önerilerde bulundu.

Topçu, yaptığı açıklamada, 0-1 yaşındaki bebeklerin beslenmesinin çok önemli olduğunu ve bebeklere ilk 6 ay boyunca anne sütünün dışında başka besin verilmemesi gerektiğini söyledi.

"İlk 4 ile 6 hafta boyunca günde ortalama 8 kez bebek emzirilmelidir" diyen Topçu, şöyle konuştu:
Yaş Bebek Beslenmesi

"Bebeklere, ilk 6 aya kadar bebeğe anne sütü dışında dahi su verilmemelidir. 2 yaşına kadar da ek gıdalar yanında anne sütü de verilmelidir.

Bebeklere ilk defa besin verildiğinde bebeğin aç olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğe karış kullanarak ek besin verebilirsiniz.

İlk defa bebeğe besin verdiğinizde, besinin tadını beğenmediğinde ısrarla vermeyiniz. 2 ile 3 ay sonra yine deneyiniz. 0-1 yaşındaki bebeklerin besinlerine tuz ilave etmeyiniz.

1 yaşından sonra az tuzlu ver baharatlı besinleri tüketebilir. 0-1 yaşındaki bebeklere bal verilmesini önermiyoruz. Balın alerjik reaksiyonlarından dolayı bu dönemde bal vermeyi uygun bulmuyoruz."

Anne sütünün miktarını ve kalitesini etkilemesinden dolayı bu dönemde kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğini önerdiklerini ifade eden Topçu,Yaş Bebek Beslenmesi

"Doğumdan sonra genellikle yanlış bilinen şekerli su yada bol miktarda şekerli çay tüketmelerini önermiyoruz. Süt ve ayran tüketimini öneriyoruz.

Aynı zamanda anne sütünü artıran en önemli içecek sudur. Bol su tüketmelerini öneriyoruz. Günde en az 12 ile 14 bardak su tüketilmesi anne sütünü artırır. Bununla beraber mevsimine uygun taze sebze ve meyve tüketmeli" dedi.(AA)
Yaş Bebek Beslenmesi

Lütfen bu yazıya puan verin!
3 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9
Yorum Ekle