Sitede 2108 kişi varaçıkAğrıaçık-1.2°C

Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları

Fesleğen ve Fesleğenin Faydaları

Fesleğen, Akdeniz mutfağında yaygın olarak tüketilmektedir. Salatalara farklı bir lezzet katan fesleğen, sağlık açısından oldukça önemli bir besindir.

Fesleğen genel olarak aroma artırıcı olarak bilinmektedir. Fakat aynı zamanda birçok hastalık için ve genel sağlık açısından önemli bir besin değeridir.

Anti bakteriyel ve anti stres özellikleri bulunan fesleğen seçimi doğru olarak yapılmalıdır.

Fesleğen Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fesleğen seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yapraklarının koyu, lekeli, kesik, yırtık, sararmış olmamasına özen gösterilmelidir. Parlak ve taze bir görünüme sahip sağlıklı, taze fesleğenler tercih edilmelidir.

Fesleğenin organik ve taze olduğundan emin olmak oldukça önemlidir. Fesleğen saklama koşulları da oldukça önemlidir. Kuru ve serin bir yerde 6 ay kadar saklanabilmektedir. Buzdolabı veya derin dondurucuda saklanmalıdır.

Fesleğen tüketimi, taze olarak tercih edildiği gibi kuru olarak da tüketilmektedir. Kuru fesleğen, genel olarak bitki çayı olarak tüketilir. Fakat taze fesleğen sağlık açısından yararlı, kuru fesleğen çayı ise sağlık açısından yararsız bir tüketim tercihidir.

Fesleğen Kullanımı ve Yararları


Fesleğen sağlık açısından önemli bir besindir. Salata ve sirke yapımında kullanılan fesleğen, düzenli olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar oluşturmaktadır. Balgam söktürücü, idrar söktürücü ve gaz giderici olan fesleğen, baş Ağrısını giderme özelliği de bulunmaktadır.

Antioksidan etkisi bulunan fesleğen besin değerleri yüksektir. Sağlık açısından yararlı birçok besin değerine sahip olan fesleğen, astım ve bronşit hastalarında bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ağız yaraları için gargara yapılarak kullanılabilmektedir. İştah açıcı ve hazımsızlığı gideren etkisi olan fesleğen, bağırsak gazlarını gidermektedir.

Fesleğen Kullanımının Kilo Vermeye Etkisi


Kilo vermek isteyen kişiler pek çok yol seçmektedir. Haplar, kilo verdirici çaylar hızlı kilo verdirme yöntemleri arasında yer alsa da kısa sürede geri alınmaktadır. Sağlıklı kilo vermek için fesleğen tüketimi önemlidir. Salata ve ara öğünlerde fesleğen tüketimi diyetlere destek ve kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Fesleğen ile kilo vermek isteyenler, fesleğen çayı yerine taze fesleğeni direk olarak tüketmeye özen göstermelidir. Selülit giderici ve ödem atıcı etkisi ile spor ve dengeli bir diyet programı ile kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Kalp Sağlığı İçin Fesleğen Tüketimi


Beta katoren ve magnezyum açısından zengin olan fesleğen, kalp dostu bir besindir. Yüksek antioksidan içermesi, kalp sağlığını olumlu etkilemektedir.

Düzenli olarak tüketildiğinde kalp sağlığı için olumlu etkiler oluşturan fesleğen, yüksek tansiyonu da düşürmektedir. Ayrıca fesleğen tüketiminin kolesterol gelişimini engellediği de bilinmektedir.

Düzenli olarak fesleğen tüketen kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, 65 yaşından sonra görülen kalp hastalığından ölüm oranlarını fesleğen tüketimi düşürdüğü görülmektedir.

Stres bozukluklarına da iyi gelen fesleğen, diyabet hastalığı içinde sağlıklı ve tüketilmesi gereken bir gıdadır. Fesleğenin aynı zamanda açlık ve tokluk kan şekerini düşürdüğü de bilinmektedir.

Yorum Ekle