Sitede 8240 kişi varparçalı bulutluAğrıparçalı bulutlu-1.3°C

C Vitaminin Cilde Faydaları

C Vitaminin Cilde Faydaları

C Vitamini, sağlığa olan sayısız faydasının yanı sıra özellikle cildin güneşin zararlı etkilerinden korunmasında etkilidir.

Bununla birlikte, pek çok cilt için üretilmiş ve geliştirilen kozmetik ürünlerinin içeriğinde de C Vitamini bulunur.

İşte C Vitaminin Cilde Faydaları

1. Cildi güneş ışınlarından korur

Özellikle güneşli havalarda çoğu zaman cildimiz güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalır. Burada güneş ışınlarının hem sağlığımız açısından önemli bir enerji kaynağı olduğunu söyleyebiliriz hem de bu ışınların cildimiz açısından zararlı etkilerinin bulunduğuna da değinebiliriz.

Bu doğrultuda C Vitamini özel olarak, cildimizin güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruması ile bilinir. Bu zararlı etkileri gösteren ışınlar daha çok ultra viole güneş ışınları olarak tanımlanmaktadır.

Öte yandan sadece güneş ışınları değil, diğer pek çok cildinizin zarar görmesine sebebiyet veren dış faktörlere karşı koruma sağlar. Bu faktörleri çevresel kirlilik ve özellikle sigara içiyorsanız, bunu da zararlı dış faktörler kategorisinde değerlendirebilirsiniz.

2. Kollajen etkisi göstermesi

Kollajen cildinizin sağlıklı ve güzel görünebilmesinde son derece önemli bir bileşendir. C Vitamini de temel olarak kollajen üretiminde gerekli olan temel moleküllerin bileşimini gerçekleştirir ki bu da cildin daha sağlıklı olmasını ve güzel görünmesini sağlar.

Diğer bir ifade ile cildiniz için doğal ve kalıcı bir güzelliği, C Vitamin içeren besinler sayesinde sağlayabilirsiniz.

Bunun için C Vitamini içeren besinler ile cilde uygulanabilecek özel ev yapımı kolay kürleri araştırın ve sizler de cildinize uygulamaya başlayın.

Kısa sürede görülebilecek etkilerin başında da ciltte yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların artık daha düz ve pürüzsüz görünmeye başladığını fark edeceksiniz.

Artık C Vitamini sayesinde çok daha canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.

3. Vücut yaralarını iyileştirir

Vücudunuzdaki yaralanmaların sebebi ne olursa olsun, uygulayacağınız doğal C Vitamini içeriği sayesinde, yararlarınızın zamanla çok daha hızlı bir şekilde iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Bu etki aslında çok eski zamanlardan beri bilinen ve de temel olarak C Vitamini içeren özel meyve özlerinin yaraların iyileştirilmesinde kullanılması ile bilinir.

Özellikle zarar görmüş ve ölü hücreler, yaraların iyileşme sürecini daha da uzatır ve olumsuz etki eder. Bu nedenle çoğu kez C Vitaminini günlük olarak düşük hatta neredeyse hiç bir şekilde tüketmeyen bir insanın yaraları daha uzun sürede zorlu bir şekilde iyileşir.

Bu nedenle hem günlük hayatımızda hem de olası yaralanma durumunda, C Vitaminin ölü ve zararlı hücrelerden kanımızı arındırıcı etkisini kullanarak, daha kolay bir şekilde cilt dokusunun güçlü bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

4. Daha canlı bir cilt görünümü sağlar

C Vitamini özellikle hücre yapısını koruyucu özelliği ile bilinir. Bu da cildinizin daha sağlıklı görünebilmesini sağlar.

C Vitamininin Cilt dokusuna faydaları

Solgun ve donuk bir ciltten şikâyetçiyseniz, cilt dokunuzdaki kollajen eksikliğine bağlı olarak daha düşük bir kan dolaşımına sahip olabilir ve bunun sonucunda cildiniz daha sönük görünebilir.

Bu nedenle günlük besinlerinizden yeteri kadar C Vitamini aldığınızdan emin olun, ayrıca cildinize bakım yapabileceğiniz doğal C Vitamini kaynağı olarak bildiğimiz meyvelerin masaj etkisinden yararlanın.

Bunu çoğu kez hazır kremler ile uygulayabileceğiniz gibi evde kendinizde çeşitli karışımlar ile uygulayabilirsiniz.

Cildinizin solgun bir görünümden kurtulabilmesinde etkili olan elastin maddesinin yoğun bir şekilde cilde yayılması ve dokuya nüfuz etmesi için C Vitamini eşsiz bir tercihtir.

Yorum Ekle