Erzurum Yaşam

Atatürk Üniversitesi, Türkiye yeterlilikler çerçevesi logosuyla tercih kılavuzunda yer alacak

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda ilk kez yer vereceği Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Logosuna sahip programlar sıralamasına Atatürk Üniversitesi damga vurdu.

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda ilk kez yer vereceği Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Logosuna sahip programlar sıralamasına Atatürk Üniversitesi damga vurdu.

Erzurum - Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda 39 programında TYÇ logosu yer alacak olan Atatürk Üniversitesi, bu alanda devlet üniversiteleri sıralamasında 2'nci, tüm üniversiteler sıralamasında ise 3'üncü sırada yer alarak eğitimdeki kalitesini bir kez daha tescil etmiş oldu.

YÖK kararıyla TYÇ Logosuna sahip programlar bu yıl ilk kez Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak. Buna göre 109 üniversitenin 898 programı 2024 Yılı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda TYÇ Logosu kullanacak.

Atatürk Üniversitesi, 39 Programla 2. Sırada

Yükseköğretim Kurulunun, Avrupa Yükseköğretim Alanı (AYA) ile uyum çalışmaları kapsamında 23 Aralık 2021 tarihinden itibaren gerekli şartları sağlayan yükseköğretim programlarına mezuniyet belgelerinde TYÇ Logosu kullanım hakkı veriliyor.

Verilen bu hakka göre tüm üniversiteler sıralamasında 45 programla İstanbul Gelişim Üniversitesi ilk sırada yer alırken, devlet üniversiteleri sıralamasında 41 programla Sakarya Üniversitesi birinci sırada, Atatürk Üniversitesi ise TYÇ logolu 39 programıyla tüm üniversiteler sıralamasında 3'üncü, devlet üniversiteleri sıralamasında da 2'nci sırada yer alarak önemli bir başarı elde etti.

TYÇ Logosu İçin Programların Akredite Olması Gerekiyor

Yükseköğretim mezuniyet belgelerinde TYÇ Logosunun kullanılabilmesi için öncelikle ilgili programın Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yetkilendirilmiş veya tanınmış akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilmiş olması, program yeterlilik formunun ilgili yeterlilik tür belirleyicisi ile uyumlu olması ve yeterliliğin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) uhdesinde yürütülen Türkiye Yeterlilikler Veri Tabanında yer alması gerekiyor.

Logo, Uluslararası Alanda Çeşitli Avantajlar Sağlıyor

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yetkilendirilmiş akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilmiş yükseköğretim programları, YÖK tarafından yapılan değerlendirme sonucunda TYÇ Kurulu gündemine alınması için MYK'ya iletiliyor ve TYÇ Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda uygun bulunan yükseköğretim programları mezuniyet belgelerinde TYÇ Logosu kullanım hakkına sahip oluyor.

Ayrıca mezuniyet belgesinde TYÇ Logosu bulunması, yükseköğretim mezunlarına uluslararası alanda bazı avantajlar getiriyor. Bu logoya sahip programlardan mezun olanların diplomaları yurt dışında daha hızlı tanınıyor, istihdam imkânları artıyor. Diğer taraftan yükseköğretim staj yeterliliklerinin ve yurt dışında geçirilen öğrenim dönemlerinin kazanımlarının karşılıklı olarak doğrudan tanınmasında olanak sağlayan TYÇ logosu, yatay ve dikey öğrenci hareketliliğinde kolaylık sağlıyor.

"Bu Başarı, Stratejik Hedeflere Doğru İlerlendiğinin Bir Göstergesidir"

Atatürk Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, bu başarının arkasında yatan sebepleri değerlendirirken, üniversitenin eğitim-öğretim kalitesine ve program çeşitliliğine vurgu yaptı. Rektör Çomaklı: "Atatürk Üniversitesi olarak, geniş bir akademik yelpazeye sahip olmamız ve öğrencilerimize çeşitli alanlarda nitelikli eğitim imkânı sunmamız, bu başarının temelini oluşturuyor. Her bir programımızı öğrencilerimizin gelecekteki başarılarına katkı sağlayacak şekilde tasarlamak ve sürekli olarak güncellemek, bizim önceliğimizdir" şeklinde konuştu.

TYÇ logolu programların değerlendirme sürecinde belirlenen kriterlere uygun olarak akreditasyon süreçlerinin tamamlandığını belirten Çomaklı, bu başarının sadece niceliksel değil aynı zamanda niteliksel açıdan da önemli olduğunu vurguladı. "Öğrencilerimizin mezuniyet sonrası iş gücüne katkı sağlayacak şekilde donanımlı hale gelmeleri ve uluslararası standartlarda rekabet edebilmeleri için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diyen Rektör Çomaklı, Atatürk Üniversitesinin bu başarısının, üniversitenin stratejik hedefleri doğrultusunda ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu belirterek, tüm akademik ve idari personeli bu başarıya katkılarından dolayı tebrik etti ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Devlet Üniversiteleri Sıralaması

Sıra Üniversite Adı TYÇ Logo Kullanım Hakkına Sahip Program Sayısı

1 Sakarya Üniversitesi 41

2 Atatürk Üniversitesi 39

3 Erciyes Üniversitesi 28

4 Ege Üniversitesi 27

5 Gazi Üniversitesi 25

6 İstanbul Üniversitesi 23

7 Ankara Üniversitesi 21

8 Yıldız Teknik Üniversitesi 20

9 Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi 20

10 Çukurova Üniversitesi 16

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Erzurum, Ömer Çomaklı, Rektör, Türkiye, Yükseköğretim Kurulu gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir