Rüya Tabirleri

Rüya Tabirleri, Dini İslami Rüya Tabir Sözlüğü, Rüya Yorumları

Sponsorlu Bağlantılar

Rüya Tabirleri Kullanımı

Standart rüya tabirleri kitaplarından yola çıkılarak bir rüyayı yorumlamak mümkün değildir. Çünkü rüyalarda görülen semboller, rüyayı gören kimsenin duygu ve düşüncesine, bilgi, değer yargı ve korkularına göre biçimlenirler.

Rüya yorumları

, rüya türlerinden yalnızca amaçlı rüyalar ya da diğer adıyla haberci rüyalar grubuna giren, bir mesaj taşıyan rüyalardaki sembolleri çözme çalışmasına verilen isimdir.

Rüyasındaki semboli rüyada gördüğü nesneyi çözmek isteyen kişinin öncelikle o rüyasının haberci bir rüya mı, yoksa psikofizyolojik kaynaklı bir rüya mı olduğunu çözmesi gerekir.

Rüya günlüğü insanların kendi rüyalarını tarih sırası içinde kayıt altına aldığı nottur. Rüya günlüğü uyku sırasında görülen rüyayı içerebileceği gibi, hayal olarak nitelenebilen gündüz rüyalarını da kapsar.Dini literatürde üç çeşit rüyadan bahsedilir:

1. Rahmani Rüya: Rüya denildiğinde ilk akla gelen rüyadır. Salih rüya yada sadık rüya da denilir. Uykudayken bir melek vasıtasıyla yada doğrudan gerçekleşen rüyadır. Peygamberler, veliler ve temiz inançlı insanların bu rüyayı gördüğüne inanılır. Rahmani rüyalar, korkutur, müjdeler, uyarır ya da haber verir.

2) Şeytani Rüya: Şeytanın vesvese, aldatma ve korkutmalarıyla görülen düşler, karışık hayaller ve telkinlerdir. Bu tür rüyalara ahlâm ve adgâs-ı ahlâm da denmektedir. Bu rüyalar batıl kabul edilir ve bu rüyalara pek itibar edilmez ve tabiri de yapılmaz.

3) Nefsani Rüya: Nefsin telkinleri ve çağrışımları sonucunda olan bu rüyaların kaynağı, kişinin kendisidir. Bu rüyalar dış etkenler ve günlük meşgalelerle ilgili rüyalardır. Kişi uyanıkken neyle meşgulse rüyasında da onunla ilgili şeyler görür.


Rüya Tabirleri Ansiklopedisi

ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ
Rüya tabirleri diyadinnet.com

Paylaşmaya ne dersin ?

0
Yandex.Metrica