Tarihi Karanlık Kümbet ve Yakutiye Medresesi restore edilerek kışa hazırlanacak
Erzurum Haberleri

Tarihi Karanlık Kümbet ve Yakutiye Medresesi restore edilerek kışa hazırlanacak

ERZURUM - Erzurum'un önemli tarihi eserleri arasında yer alan, her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Karanlık Kümbet ve Yakutiye Medresesi Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesinde restorasyon çalışmaları sürüyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, yaptığı yazılı açıklamada, restorasyon çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce yürütüldüğünü bildirdi.

Tarihi Karanlık Kümbet'in 1308'den sonra ilk kez geçen yıl kapsamlı restorasyona alındığını belirten Almaz, "Emir Sadrettin Kümbeti yani diğer adıyla Karanlık Kümbet, içinin mevcut boyalarının sökümü, arka cepheden akan su sızıntısının giderilmesi, kapı ve pencere değişimi, dış cephenin derzi ile bozulan kümbet taşlarının değişimi yapılarak kışa hazır hale getirilecek." ifadesini kullandı.

Cemal Almaz, Yakutiye Medresesi Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesinin geçen yıl çatı, iç duvar ve sıva restorasyonu ile ıslak zemin iyileştirilmesinin yapıldığını hatırlatarak, "Bu yıl ise müze, mevcut kümbetlerinin çatı kısmının üst örtüsünün restorasyonu, su yalıtımı ve bozulmuş olan taşların değişim çalışmaları yapılarak kışa hazırlanacak." bilgisini paylaştı. Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir