Bitlis Yaşam

Selçuklu Mezarlığında Kurban Bayramı yoğunluğu

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Meydan Mezarlığında Kurban Bayramı'nda ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Meydan Mezarlığında Kurban Bayramı'nda ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Bitlis: Dokuz günlük tatili fırsat bilen vatandaşlar, gezi rotalarına dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olan Selçuklu Meydan Mezarlığını da ekledi. İkikubbe Mahallesi'nde 8 bin 200 mezarı bünyesinde barındıran 210 dönümlük dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı, ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bayram tatili dolayısıyla "Sakin Şehir" unvanına sahip Ahlat'a gelen ziyaretçiler, İslam tarihinin en önemli miraslarından Selçuklu Meydan Mezarlığını da gezme fırsatı buldu. "Türklerin Anadolu'ya girişinin kapısı" ile "Anadolu'nun tapusu" olarak nitelendirilen ve "Sakin Şehir" unvanına sahip Ahlat'a gelen ziyaretçiler, sanat eseri özelliği taşıyan ve üzerlerindeki kabartmalar, motifler, oymalar, kitabeler ve yazılarla tarihe ışık tutan abidevi mezar taşlarıyla birlikte adeta zamanda yolculuğa çıkıyor.

Bayram tatilini fırsat bilerek Ankara'dan Ahlat'ı gezmeye gelen Tuncay Olcay, mezar taşlarının üzerinde bulunan işlemelere hayran kaldığını belirtti. Olcay, "İstanbul'dan geldim buraya, buranın önemini çok duymuştum. Selçuklu Meydan Mezarlığını çok merek ediyordum ve geldiğime de değdi. Bu motifler ve işlemeler şu anki teknolojiyle bile yapılabilecek bir şey değil. Gururluyum mutluyum. Ecdadımızın tarihini görmek bu havayı solumak gerçekten beni çok mutlu etti" diye konuştu.

İl dışından bayram ziyaretleri için Bitlis'in Ahlat ilçesine gelen Atakan Olcay ise "Ahlat'a gezmeye geldim. Şu anda Selçuklu Mezarlığındayım. Ecdadımızdan kalan bu İslam mezarlığını gezdim. Çok güzel bir eser ve gayet de güzel bakılmış, bende burayı gezme şansı buldum. Çokta mutlu oldum. Bütün herkesin gelip burayı gezmelerini isterim" dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Bitlis haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Bitlis Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Bitlis'in dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Ahlat, Bitlis, Kurban Bayramı, Selçuklu Mezarlığı, UNESCO gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir