Tatvan Haberleri

Tatvan haber ile ilgili bütün haberleri, ayrıca Tatvan'ın en son dakika haber, durum ve gelişmelerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Tatvan

Tatvan haber sayfamızda Tatvan ile ilgili bilgiler: Tatvan, Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Van Gölü'nün batı yakasında bulunan Bitlis iline bağlı bir ilçedir. Ahlat, Bitlis, Hizan ve Gevaş Tatvan'ın komşu yerleşim yerleridir. Van Gölü batısında 100 km'lik sahil şeridine sahiptir.

Tümünü Göster

İlçe Bitlis iline bağlı olmasına rağmen yüz ölçümü ve nüfus bakımından Bitlis'ten büyüktür. Haydarpaşa Garı-İran demir yolunun geçtiği Tatvan'da, Van-Tatvan arasında karşılıklı vapur seferleri de yapılmaktadır.

Siirt-Bitlis, Elazığ-Van, Diyarbakır-Van ve Ağrı kara yollarının kavşak noktasında olması ilçenin hızlı gelişmesinde etkili olmuştur.

Tatvan'nın Coğrafi Bilgileri

Karasal iklim özelliği bulunan ve Van Gölü'nün güneybatısındaki yüksek bir alanda yer alan Tatvan, arazinin büyük bir kısmı genel olarak dağlık ve yaylaktır.

İlçedeki en yüksek nokta 2 bin 878 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı'dır. Nemrut Dağı'nın krater ağzında, üç göl bulunur. İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 1650 metredir.

Tatvan'ın, güneydoğusunda Gevaş, kuzey ve doğusunda Van Gölü, güneyinde Hizan ilçesi ile batısında Bitlis, kuzeyinde Ahlat ilçesi bulunuyor.

Kentin güney ve güneydoğu kesimlerini Güneydoğu Toroslarına bağlı dağlar, batı ve kuzeybatı kesimini de Nemrut Dağı çevirmektedir. Ayrıca en yüksek yeri Alacabük Dağı olarak bilinen Pelli Dağı da güneydoğu sınırı yakınındadır.

Nemrut Gölü ile Van Gölü'nün güneybatı kesimi ilçenin sınırları içerisindedir. Bitlis İl merkezine 25 Km. uzaklaktadır. Yüzölçümü 1.235 Km², denizden yüksekliği ise 1.720 metredir.

Tatvan ismi hakkında Evliya Çelebi, Rahova (Rahva) Ovasından doğuya doğru üç saat yürüdükten sonra Taht-ı Van kalesine ulaşıldığını ve buraya yöre halkının Tatvan adını verdiklerini kaydetmektedir.

1918 yılında Bitlis iline bağlı bir nahiye merkezi durumundayken, 1936 yılında ilçeye dönüştürüldü.

20'ci yüzyıl başlarında küçük bir köy görüntüsünde olan ilçe, daha sonra hızlı bir gelişme göstermiştir. Sürekli bir ilerlemeye paralel olarak ilçe teşkilatına kavuştuğunda, Karşıyaka Mahallesinde bulunun idare binaları 1946 Haziran'ında Tuğ Mahallesine taşınmıştır.

Tatvan, ilçe olduğu dönemde yaklaşık üç yüz nüfuslu küçük bir kırsal yerleşmeydi. 1950'de 3179 olan nüfus, 1965'te 10 bini, 1970'te 20 bini, 1980'de 40 bini, 1985'te 50 bini aşmıştır.

Nüfusun hızla artmasında Tatvan'ın bir ulaşım ve konaklama merkezine dönüşmesi, ayrıca bazı göçer aşiretlerinin buraya yerleşmesi önemli rol oynamıştır.

Yine Tatvan'ın Van'a ve İran'a ulaşımı sağlayan bir liman kenti olması da, gelişmesine etki eden önemli faktörlerden biridir.

Tatvan'da Gezilecek Yerler

11 kale, 5 camii, 4 kervansaray, 2 kümbet, 2 çeşme, 2 köprü, 3 tarihi ev, 4 tarihi mağara ve 54 kilise bulunmaktadır.

  • Kaza mezarları
  • Tuğ Kilisesi.
  • El Aman Kervansarayı