Diyabette Ağız Hijyenine Dikkat

Diyabette Ağız Hijyenine Dikkat

Uzmanlar, diyabetin ağız içi bakteriyel enfeksiyonlara davetiye çıkardığına dikkat çekerek, diyabet hastalarını ağız hijyeni konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Sevgen Eralp, diyabet hastalarının ağız hijyeni konusunda önemli bilgiler verdi. Ağız hijyeninin sağlanması için dişlerin düzgün bir şekilde fırçalanmasına gerektiğini ifade eden Eralp, şeker hastalığında ağız sağlığının önemine vurgu yaptı. Ağız ve diş sağlığında önemli noktalara değinen Eralp, "Aslında ağzımızın içinde ağız sağlığına katkısı olan çok önemli bir faktör vardır oda tükürüktür. Tükürük kapasitesinin az olduğu durumların başında, ülkemizde de yaygın olarak görülen Diyabet hastalığı gelir. Diyabet hastalığında, ağız içinde tehlikeye sebep olan başlı başına iki faktör vardır. Bunlardan birincisi yetersiz tükürük kapasitesi, ikincisi de tükürük içinde yoğunlaşan şeker miktarıdır. Tükürüğün, ağız içinde dişleri yıkayıcı, dolayısıyla temizleyici bir etkisi vardır" diye konuştu. Tükürüklerin diş yapısını kuvvetlenmesine yardımcı olacağını kaydeden Diş Hekimi Eralp, "Diyabetli hastalarda, tükürüğün yetersiz olması ile birlikte diş üzerindeki mikro partiküllerin uzaklaştırılması mümkün olmaz ve diş etlerinin kurumasıyla birlikte savunma mekanizması yetersiz kalır, bakteriyel enfeksiyonlara yatkınlık gelişir. Diyabetli hastaların ağız konforunu sağlamak amacıyla piyasaya sürülen yapay tükürük bu konuda belki biraz yardımcı olabilir" dedi.

KAN ŞEKERİ KONTROLSÜZ SEYREDEN HASTALARA UYARI

Tükürüklerdeki yüksek şeker miktarının bakterilerin beslenmesine yardımcı olacağını anlatan Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Sevgen Eralp, kan şekeri kontrolsüz seyreden diyabet hastalarını dikkatli olmaları konusunda uyardı. Eralp, şöyle devam etti:

"Diyabet hastalığında ağız içinde problem yaratabilecek olan diğer bir konu da tükürükte artan şeker miktarı. Özellikle kan şekeri kontrolsüz seyreden diyabet hastalarında, tükürükteki yüksek şeker miktarı, bakterilerin beslenmesine ve kolaylıkla diş eti iltihabı ve çürüklerin oluşmasına sebep olur. Zaman içinde diş ile diş eti arasında oluşan küçük cepler yeni bakteri odaklarının gelişmesini sağlar ve olay diş kayıplarına kadar ilerler. Özetle, diyabet, ağız içi bakteriyel enfeksiyonlara davetiye çıkarırken, ağız içi enfeksiyonlar da sistemik diyabet hastalığının kontrol altına alınmasını güçleştirerek olay kısır bir döngü halini alacaktır. Dolayısıyla var olan ağız içi sorunların tedavisi, şeker hastalığının kontrolünde kesinlikle atlanmaması gereken bir tedavi basamağıdır."(İHA)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0