Tokalaşmak nezle ve gribe neden oluyor

Tokalaşmak nezle ve gribe neden oluyor

Bilim adamlarının yaptığı çalışmaya göre nezle ve gribin yaygın olduğu dönemlerde el sıkışmanın öpüşmekten bile tehlikeli olduğu ortaya çıktı.
Amerikalı ve İngiliz bilim adamlarından oluşan bir grup, el hijyeninin birçok rahatsızlık üzerindeki önemi hakkında bugüne kadar yapılmış en detaylı raporu hazırladı. British Medical Journal'da da yayımlanan rapora göre el, bakteri ve virüslerin vücudumuza girmesini engellemekte hayati bir öneme sahip. Prof. Dr. Sally Bloomfield ve Prof. Dr. Elaine Larson, "Salgınlarda ilk savunma cephesini ellerimiz oluşturuyor. El hijyenine dikkat etmediğimiz takdirde bakteri ve virüslere karşı kendimizi korumak zor' diye konuştu.
Ellerimiz taşıyıcı
Hijyen konusunda uzman olan iki isim, samimi olmayan yanaktan küçük bir öpücüğün hijyenik bakımdan el temasından çok daha masum olduğunu söyledi. Bloomfield ve Larson "Ellerimizle gözlerimize, burnumuza dokunuyoruz başkalarıyla tokalaşınca bu mikroplar geçiyor. Bu şekilde öpüşmekten daha fazla mikrobu fark etmeden karşımızdakine bulaştırıyoruz' dedi.

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0