Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir

Böbrek ağrısına iyi gelir sorusunu cevaplamadan önce böbrek hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedelim. Böbrekler boşaltım sistemine yardımı dokunan organlardan bir tanesidir.

Sindirim sisteminin önemli organlarından birisi olan böbrek asit, baz dengesini sağlamanın yanı sıra kan basıncı seviyesinin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. En önemli görevi şüphesiz yayarlı maddeler alındıktan sonra vücudun işine yarar sağlamayan atıkların idrar ve diğer yollarla dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Başta yemek alışkanlığı olmak üzere böbrek sağlığının bozulmasına neden olan bazı unsurlar bulunmaktadır. Vücutta meydana gelebilecek enfeksiyonlar üşütme, kötü beslenme gibi.

Bundan dolayı bazen böbrekte keskin ve dayanılmaz ağırlarla karşılaşabilinir. Erkeklerin aksine kadınlar böbrek ağrılarına daha çok maruz kalırlar. Bu ağrıların bazıları geçici olmakla birlikte evde tedavi edilebilirken, bazıları da tıbbi yardım görmelidir.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısı

Böbrek ağrısına ne iyi gelir sorumuzu cevaplayalım. Böbrek ağrısı sorunu var ise su bunun en önemli çözümlerinden birisidir.

Suyun en önemli özelliği toksinlerin vücuttan kolayca atılmasını sağlaması yanı sıra bu fonksiyonu böbreklere yardımcı olur ve su eksikliğinden kaynaklanan böbrek ağrıları giderilir. Bunun için günde sekiz bardak su içilmesi önerilir.

Limonun içerisinde bulunan kalsiyum böbreklerdeki kum ve taşların kırılmasına sebep olan sitrik asit seviyesini arttırmayı sağlamaktadır. Düzenli olarak limonata içmek sık, sık idrar yaparak böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Böreklerde oksalat oluşmasını önlediği gibi, lif, protein ve magnezyum açısından zengin olması böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olur. Buğday ekmeği uzun vadede tüketildiğinde böbrek ağrılarını giderir.

Günde bir bardak domates suyu böbrek ağrısına iyi gelir. Bunun yanında genel böbrek sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Dilerseniz ağrıların dinmesine yardımcı olmak adına domatesleri doğrayarak hastanın ağrı olan kısmına bir bez yardımı ile bağlayabilirsiniz.

Böbrek Ağrısına
Potasyum açısından oldukça zengin olan böbrek taşı oluşumuna engel olabilir. Yaz mevsimlerinde düzenli şekilde karpuz tüketimi böbrek taşları ve böbrek ağrısı sorunlarını yardımcı olur.

Böbrek ağrısına iyi gelir sorusunun son cevabı olarak da nar suyunu söyleyebiliriz. Nar suyu başta böbrek enfeksiyonları olmak üzere böbrek ağrısına da çok faydalıdır. Böbrek taşları problemlerinde bile nar suyu tavsiye edilmektedir. Günde bir bardak nar suyu tüketilmesi halinde böbrek ağrısı sorunu ortadan kaldırabilir.

böbrekleri korumanın yolları

 • Formda ve aktif olun
 • Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.
 • Kan basıncınızı kontrol ettirin.
 • Sağlıklı beslenin ve ideal kilonuzu koruyun.
 • Yeterli ve sağlıklı sıvı tüketin. Normal kiloda erişkin bir kadın günde 1,5-2 litre, erkekler ise 2-2,5 litre su tüketmeli. Suyun azı gibi aşırısı da böbreklere zarar veriyor.
 • Sigara içmeyin.
 • Sık ilaç tüketmeyin.
 • Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlık ve ailede böbrek hastalığı öyküsü gibi, böbrek hastalığı gelişiminde etkili olan bu risk faktörlerinden birini veya birkaçını taşıyorsanız böbrek fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirin.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir

Toplum arasında sıklıkla karşılaşılan böbrek sorunu, oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu yazımızda böbreği yakından tanıyarak; böbrek nedir, böbrek ağrısına ne iyi gelir, sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Böbrek Ağrısı Nedir

Böbrek Ağrısına su iyi gelirmi

Kaburgaların alt bölgesinde yer alan, karın duvarlarının olduğu yerden başlayan, kimi zaman kasıklara doğru yayılan ağrılara, böbrek ağrısı diyoruz.

Böbrek ağrıları temelde iki nedenden kaynaklanır. Bu iki neden, nefrit ve böbrek üstü hormonlarıdır. Nefrit'i böbreğin iltihaplanması olarak tanımlayabiliriz. Bu iltihaplanma biçimi, kendini iki şekilde göstermektedir. Birincisi, akut iltihaplanmalar. Bu iltihaplanmanın belirtilerini sayacak olursak; yoğun baş ağrısı, bel ağrısı, ani kusmalar, titremeler, halsizlik durumu, idrarda azalma gibi sorunlar baş göstermekte.

İkinci tür iltihaplanma olan akut nefrit'in nedenlerine gelirsek; bazı bulaşıcı hastalıklardan( kızamık, tifo, grip, kabakulak, sinüzit rahatsızlıkları...) sonra kendini göstermektedir. Bu hastalıklar vücutta ilerlerken, bu hastalıkları vücuttan ıtrah etmeye çalışan böbrekler bozulabilmektedir.

Konumuzu daha iyi anlayabilmek için, böbrek ağrısının temeline inmemiz gerekmekte.

  Böbrek Ağrısının Nedenleri Nelerdir

 • Böbrek içinde kum olmasından kaynaklanan nedenler
 • Böbrek içinde taş olmasından kaynaklanan nedenler
 • Nefrit rahatsızlıklarından kaynaklanan nedenler
 • İdrar yolu iltihaplanmalarının sebep olduğu nedenlerden dolayı böbreklerde ağrıları oluşabilmektedir.

Sizlere böbrek ağrısı nedir sorusunu etraflıca açıkladığımıza göre, böbrek ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını verelim.

Böbrek Ağrısı Çekenler Ne Yapmalı

 • Böbrek ağrısı çekenlerin öncelikle bol su içmeleri gerekmekte.
 • Soğuk havalardan kendilerini korumaları gerekmekte. Özellikle ayakların sıcak olmasına çok dikkat edilmesi gerekmekte.
 • Doğal limondan hazırlanmış bir limonata, böbrek ağrılarını bir nebze dindirebilir. Taze hazırlanmış bu limonata, aynı zamanda böbreklerde taş oluşumunu minimum seviyeye indirir.
 • Böbrekler ağrıdığı zaman üzerine sıcak su koymak iyi gelebilir fakat bu yöntemi doktorunuza danışarak yapmalısınız.

Ülkemizde böbrek hastalarının sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle bizlerin, bu hastalık konusunda oldukça dikkatli olması gerekmekte.

Ailenizde böbrek hastalığına dair bir yatkınlık varsa, bu hastalığa yakalanmamak için, önceden tedbir almalısınız. Bir uzman eşliğinde, alınabilecek tedbirleri belirlemelisiniz. Dileriz böbrek ağrısı nedir, böbrek ağrısına ne iyi gelir sorusunu, kendinize hiç sormazsınız.