Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde İşte Boğaz Ağrısı!

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde İşte Boğaz Ağrısı!

Kısaca boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısına sıvı tüketimi, adaçayı, bitki çayları, zencefil, ıhlamur, ve papatya çayı, boğaza buhar banyosu, su ve adaçayıyla gargara iyi gelmektedir. Hurma boğaz ağrısını keser. Hurma boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geliyor. Yaban mersini yapraklarından yapılan çay boğaz ağrısına, ağız ve boğazda oluşan yaralara iyi gelir.

Her boğaz ağrısı ciddi doktor ziyaretlerini gerektirmez. Ancak şiddetli ağrı ve uyku bozukluğuna sebep olan rahatsızlık durumunda katiyen doktor muayenesine gitmek gerekmektedir. ve tahrişi telafi için yatıştırıcı ilaçların faydası olacaktır.

Aşağıda vermiş olduğumuz boğaz ağrısına doğal çözümler, hastaya sadece daha iyi hissetmelerini sağlayacak çözümlerdir. Tedavi amaçlı kullanımları sonuç vermemektedir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde

 1. Sıvı tüketin: Boğaz ağrısına çok sıvı tüketimi (bitki çayı, su gibi) iyi gelir. Sıvı tüketimi balgamı akıcılaşır, öksürmeyi ve burnu temizlemeyi kolaylaştırır. Sıcak tuzlu su veya adaçayıyla gargara yapın. Bu yöntem solunum yollarını temizlenir.
 2. Solunum yollarını temizleyin: Solunum yollarını temizlemek ve balgamı sökmek için sıcak su dolu bir kaba ve başınızın üzerini bir havlu ile kapatarak yükselen buharı, yavaş ve düzenli, derin nefes alarak içinize çekin. Papatya ve nane çayı tüketin. Şimdi bitkisel olarak boğaz ağrısına ne iyi gelir cevabına bakalım;
 3. Adaçayı antiseptik özelliği nedeniyle özellikle boğaz ağrısına iltihap azaltıcı özelliği sahiptir. Demlenmiş adaçayını ılıtılmış olarak gargara şeklinde kullanabilirsiniz.
 4. Zencefil: Zencefil öksürüğe, boğaz ağrısına iyi gelir. Kış aylarında boğaz yollarında oluşan enfeksiyonları yok eden zencefil çayını demleyip içebilirsiniz.
 5. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açar, sıcak çayı ise boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir.
 6. Papatyanın sindirime, boğaz ağrısına ve ağız içinde çıkan aft gibi yaralara iyi geldiği bilinmektedir

Boğaz Ağrısına iyi gelen

Boğaz ağrısına evde ne yapılabilir

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

 • Sıvı tüketiminin artması
 • Boğazı tahriş edici nedenler olan; sigara, alkol, kirli hava gibi unsurlardan uzak durmak.
 • Tozlu ev ortamından uzak durmak.
 • Kullanılacak kumaş ve malzemelerin, hijyeninin tam olması.
 • Boğaz ağrısında, evde kullanılacak; gargara, sprey ve pastiller yararlıdır.(Doktor tavsiyesi şartıyla)
 • Alınacak gıdaların veya sıvıların, çok sıcak ya da soğuk olamaması gerekmektedir.
 • Yutulması kolay olan yiyecekler tüketilmelidir. Örnek vermek gerekirse; Püre, pilav, makarna gibi.
 • Peki yatak odası için boğaz ağrısına ne iyi gelir? Uyuduğunuz ortamın nem dengesi sağlanmış olmalıdır. Gece yattığınız odanın peteğinin üzerine ıslak havlu koyarak odanın havasının kurumasını engelleyebilirsiniz.
 • Ada çayı, zencefil çayı, nane çayı gibi bitki çayları, kuruyan boğazı yumuşattığı gibi, boğaz ağrılarını da hafifletmektedir.
 • Boğaz ağrısını hafifletmesi için; adaçayı gargarası, elma sirkesi gargarası, tuzlu su gargarası yapılabilir.
 • Ev havasının nemlendirilmesi, bitki çayları veya boğaz pastilleri ile boğazı yumuşatmanın faydalı olacaktır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz Ağrısına İyi Gelen

1- Meyan kökü, uzun boğaz ağrıları tedavisine çözüm amaçlı tarihten beri kullanılmakta. Gargara usulü ile de tüketimi faydalıdır. 2009'da yapılan bir çalışmanın sonuçları gösteriyor ki hastaların boğaz ağrısını meyan kökü etkili bir şekilde azaltmakta ve öksürükleri ortadan kaldırabilmektedir.

Aktarlarda boğaz ağrısına ne iyi gelir? Aktarlar boğaz ağrısına meyan kökü ve meyan balı öneriyor. Meyan kökü susuzluğu, vücuttaki su kaybını gideriyor. Aynı zamanda öksürük ve boğaz ağrısına da iyi gelir.

2- Karaağaç: Her ne kadar kaygan karaağaç geleneksel bir çare olsa da üzerinde yapılmış ciddi bir araştırma henüz yok. Amerikalıların öksürük ve boğaz ağrılarına çözüm amaçlı en çok bitkiyi tercih ettiğini göstermekte. Bitki, su ile karıştırıldığı zaman kaygan bir jel meydana getirmekte. Boğazdaki tıkanıklığa dayalı ağrıları ortadan kaldırması bu noktada iş yaramakta. Aktarlardan elde edilebilecek kaygan karaağaç pastilleri de boğaz ağrısına net bir çözüm olabilmektedir.
Boğaz Ağrısına

Boğaz Ağrısına İyi Gelen

3-Bal: Bal bilinen en popüler boğaz ağrısı amaçlı kullanılan ürünlerinden birisidir. Her sabah aç karnına alınacak bir tatlı kaşığı bal, hem boğaz tıkanıklıkları adına hem de ağrıyı dindirme adına etkileyici doğal bir çözümdür. Bal boğaz ağrılarına ve iltihaplara şifadır. Şerbetiyle gargara yapılırsa boğazı rahatlatır.

4-Ceviz yaprağı: ceviz yaprağından yapılan çay boğaz hastalıklarında gargara olarak kullanılmaktadır.

5-Çay olarak boğaz ağrısına ne iyi gelir; Bitkisel çaylar: ağız ve boğaz rahatsızlıkları için ada çayı, ıhlamur, zencefil, tarçın, zerdeçal karışımı bitkisel çaylar yapılıp tüketilebilir.

6-Soğan suyu ve bal:Boğaz iltihabı (Iarenjit)'in tedavisi sesin güzelleştirilmesi sinirsel rahatsızlıkların tedavisi öksürüğe bronşit ve boğaz ağrısına karşı en iyi ilaç soğan suyunun balla karıştırılarak yenmesidir.

7-Dut Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkisi var. Kara dut şurubu ya da kara dutun yaprak ve kabuklarının kaynatılması ile elde edilen sıvı ağız ve boğaz antisepsisinde, diş eti iltihaplarında kullanılır.

Adana yöresinde boğaz ağrısı için yöresel olarak uygulan bir yöntem: Turunç pişirilir suyu sıkılır, kalan posa boğaza sarılır. Salatalık kabuğu ve tatlı nar kabuğu boğaza 3-4 gün sarılır.

Önemli uyarı: Genel olarak bir-iki haftadan uzun süren boğaz ağrılarında, olası diğer sebeplerin saptanması için doktor muayenesi önerilmektedir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
3 kişi puan verdi. Ortalama puan: 10