Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir? (12 Etkili Yöntem)

Soğuk havalarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının yükselmesiyle boğaz yanması da buna paralel artıyor. Sizler için hazırladığımız boğaz yanmasına ne iyi gelir yazısını okuyabilirsiniz. Boğaz ağrısıyla tahrişin neden olduğu; yutkunma, yemek yeme ve konuşma güçlüğü yüzünden de yaşam kalitesi oldukça olumsuz etkileniyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle gelişen boğaz ağrısından korunmak çok da zor değil! Hemen herkesin ortak sorunu olan boğaz ağrısını geçirmek için 12 etkili öneri.

12 etkili yöntemle Boğaz Yanmasına ne iyi gelir?

 1. Tuzlu ve karbonatlı gargara yapın
 2. Bal, limon ve zencefilin gücünden faydalanın
 3. Mentollü buhar banyosu yapın
 4. Ihlamur ve adaçayı için
 5. Bol bol ılık su için
 6. Besinlerinizi ılık tüketin
 7. Sigaradan ve sigara dumanından uzak durun
 8. Kaloriferlerin üzerine bir kap su koyun
 9. Yüksek sesle konuşmayın
 10. Abartılı öğünlerden kaçının
 11. Bilinçsiz ilaç kullanmayın
 12. Bir haftadan uzun sürdüyse doktora gidin

Maddeler Halinde Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

1. Tuzlu ve karbonatlı gargara yapın

boğaz ağrısı ne iyi gelir

Tuz ve karbonat boğazı temizliyor ve mikroplardan arındırıyor. Aşağıda tarifini vermiş olduğumuz gargarayı yaptığınzda hem ağız içerisindeki mikroplar önemli ölçüde azalacak, hem de boğazınızı yumuşatabileceksiniz.

 • Bir su bardağı ılık suyun içine
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karbonat ekleyip karıştırın.
 • Gargarayı dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayın.

Ancak hazırladığınız karışımı ağız içinde sadece çalkalamak yerine, mutlaka başınızı geriye doğru yatırarak gargara yapmalısınız. Bu şekilde karışımı bütün boğaz bölgesine uygulamış olacaksınız. Gargara yaptıktan sonra karışımı yutmamaya ve mutlaka tükürmeye de özen gösterin.

Yiyecek olarak Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

2.Bal, limon ve zencefilin gücünden faydalanın

boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler

Evinizdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz basit bir karışımla da boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz. Balın boğazı yumuşatma özelliğinden, limonun antibakteriyel özelliğinin yanı sıra içindeki C vitamininden ve toz zencefilin balgam söktürücü özelliğinden faydalanabilirsiniz.

 • Birkaç kaşık bal ile yarım limonun suyunu
 • 1 çay kaşığı toz zencefille karıştırın
 • Buna az miktarda ılık su ekleyin
 • Elde ettiğiniz karışım boğaz ağrısı için etkili bir yöntem olacaktır.

3.Mentollü buhar banyosu yapın

boğaz ağrısına

Burun tıkanıklığı, geceleri ağzımızı açarak uyumamıza, bunun sonucunda da ağız kuruluğuna neden oluyor ve ağız içine havadan çok sayıda mikrobun girip yerleşmesine adeta davetiye çıkarıyor. Yatmadan önce alacağınız sıcak bir duş sizi hem rahatlatacak, hem de burun tıkanıklığını gidererek havayollarınızın açılmasına yardımcı olacaktır. Mentollü bir buhar banyosu da burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı oluyor. Ayrıca gargara yapmak için kullanabileceğiniz tuzlu-karbonatlı karışımı burun tıkanıklığını gidermek için burun temizliğinde de kullanabilirsiniz.

İçecek Olarak Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

4.Ihlamur ve adaçayı için

İçecek olarak boğaz yanmasına ne iyi gelir

Boğazdaki tahrişi giderme özelliği ile bilinen bitkiler ıhlamur ile adaçayı, boğaz ağrısı çektiğiniz dönemde etkili oluyor. Ayrıca ekinezya da bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunuzun enfeksiyonlara karşı direncini artırıyor. Bunlarla hazırlayacağınız bitki çayları boğaz ağrınızı gidermede etkili olacaktır.

İçeceklerden Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

5.Bol bol ılık su için

boğaz ağrısına iyi gelen şeyler

Bol bol su tüketmek vücudun, dolayısıyla havayollarının nemli kalmasını sağlıyor. Bu sayede de ağız kuruluğunu önlüyor, boğazdaki tahrişi azaltıyor, varsa mukusun daha kolay çözünmesine yardımcı oluyor. Günde en az 1.5-2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Suyu ılık olarak, yani oda sıcaklığında iken içmeye de özen gösterin, çünkü buzdolabında beklemiş soğuk su da boğazdaki tahrişi arttırabiliyor.

6.Besinlerinizi ılık tüketin

yemek olarak boğaz yanmasına ne iyi gelir

Aşırı soğuk ya da sıcak içecekler boğazdaki tahrişi arttırabiliyor, bu nedenle yiyecek ve içeceklerinizi mutlaka ılık olarak tüketmeye dikkat edin. Boğazınızın ileri derecede ağrılı, şiş ve iltihaplı olduğu durumlarda yumuşak kıvamlı, pilav ya da püre tarzında yiyeceklerin çiğnemeniz ve yutmanız daha kolay olacağı için bu çeşit gıdaları tercih etmenizde fayda var.

7.Sigaradan ve sigara dumanından uzak durun

boğaz ağrısına bal

Sigara içmek solunum yollarını hem tahriş ediyor, hem de dış etkenlere karşı savunmasız bırakıyor. Sadece sigara içiyor olmak bile, herhangi bir enfeksiyon olmaksızın boğazda ağrı, tahriş ve öksürüğe neden olabiliyor. Sigara haricinde, puro, pipo, nargile, hatta bunların dumanına pasif olarak maruz kalmak da havayollarını tahriş ediyor, iyileşmeyi geciktiriyor. Bu yüzden sigara içmeyin ve sigara dumanından uzak durmaya dikkat edin.

Evde veya İşte Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

8.Kaloriferlerin üzerine bir kap su koyun

boğaz yanmasına ne iyi gelir araştırın

Soğuk kış aylarında evlerin ısıtılması nedeniyle ortamdaki nem çok azalıyor ve solunan kuru hava boğazda tahrişe yol açabiliyor. Bunu önlemek için evinizde piyasada satılan buhar makinelerinden kullanabilir ya da kaloriferlerin üzerine içi su dolu kaplar veya ıslak havlular koyarak bulunduğunuz ortamı nemli hale getirebilirsiniz.

9.Yüksek sesle konuşmayın

boğaz ağrısı nasıl geçer

Yüksek sesle konuşmak ve özellikle bağırmak, boğazda tahrişe ve ses tellerinde zedelenmeye bağlı ses kısıklığına yol açabiliyor. Bu yüzden özellikle soğuk havalarda sesinizi kullanırken daha dikkatli olmalısınız.

10.Abartılı öğünlerden kaçının

boğazım ağrıyor ne yapmalıyım

Boğaz ağrısının ardında yatan ve genellikle gözden kaçan nedenlerden biri de reflü, yani mide özsuyunun ağza gelerek geçtiği yollarda aside bağlı tahrişe neden olması. Reflüyü engellemek için yatma saatinizden en az 3 saat önce yeme içmeyi bırakmalı, özellikle akşam yemeğinde abartılı öğünlerden kaçınmalı ve mide asidini artırarak reflüye neden olabilecek, çay-kahve ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca yükseltilmiş yastık ile uyumaktan da fayda görebilirsiniz

11.Bilinçsiz ilaç kullanmayın

boğazım ağrıyor halsizim

Hemen herkesin evinde bir ecza dolabı ve o dolapta daha önceden kalma türlü türlü ilaçlar bulunuyor. Bu gibi durumlarda bazen bilinçsizce bu ilaçları kullanmaya yönelebiliyoruz. Ancak basit gibi görünen bir bitkisel pastilin bile içinde şeker bulunabileceğini ve bunun diyabeti (şeker hastalığı) olan kişiye zarar verebileceğini unutmayın. Hele ki antibiyotik türü ilaçları mutlaka doktor kontrolünde, gereken dozda ve miktarda kullanmalısınız. Ayrıca kullanmadan önce bütün ilaçların son kullanma tarihini kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

12.Bir haftadan uzun sürdüyse doktora gidin

boğazım ağrıyor sesim değişti

Ateş yüksekliği, halsizlik ve yaygın vücut ağrısı, şiddetli öksürük, sarı-yeşil renkte balgam sorununuz varsa ve boğaz ağrınız 1 haftadan uzun sürüyorsa mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor.