Erzurum Güncel

Rektör Çomaklı, Özbek araştırmacıları kabul etti

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın uluslararasılaşma stratejisi kapsamında global bir üniversite olma misyonunu yerine getirmek arzusuyla gerçekleştirdiği yurtdışı ziyaretlerinin geri dönüşleri artarak devam ediyor.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın uluslararasılaşma stratejisi kapsamında global bir üniversite olma misyonunu yerine getirmek arzusuyla gerçekleştirdiği yurtdışı ziyaretlerinin geri dönüşleri artarak devam ediyor.

Erzurum - Bu kapsamda Rektör Çomaklı'nın, Türkiye için vazgeçilmez bir değerde olan ve hem tarihsel bir bağa hem de kültürel birlikteliğe sahip Türklerin ata yurdu Özbekistan'a Ekim ayında gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, kurumlar arası iş birlikleri de hayata geçmeye başladı.

Özbekistan Sağlık Bakanlığıyla imzalanan protokollere istinaden, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp ve Radyasyon Onkolojisi alanlarında 45 gün sürecek eğitim için Erzurum'a gelen Özbekistan Cumhuriyeti Onkoloji ve Radyoloji Bilimsel Uygulama Araştırma Merkezinden Uzman Dr. Makhamadjon Yarmatov ve Taşkent Göğüs Hastalıkları Merkezinden Uzman Dr. Shamsiddin Hazratov, Rektör Çomaklı ile bir araya geldi.

Araştırma Hastanesinde çalışmalarına devam eden Yarmatov ve Hazratov, Prof. Dr. Çomaklı'yı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Bilimsel çalışmalarında oldukça faydalı sonuçlar elde ettiklerini belirten konuklar, Atatürk Üniversitesinin teknolojik altyapı ve imkanlar bakımından dünya üniversiteleriyle yarışabilir bir kurum olduğunu ifade ederek gerek uygun çalışma ortamı sunduğu gerekse de Atatürk Üniversitesinin tüm bilimsel imkanlarını kullanmalarına fırsat tanıdığı için Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'ya teşekkür ettiler.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Çomaklı ise kadim dost ve kardeş ülke Özbekistan ile daima sıkı ilişikler içinde olduklarını vurgulayarak, çeşitli iş birliği ve anlaşmalarla iki devlet arasındaki ilişkilerin daha da artacağını söyledi.

Türk dünyasının köklü geçmişe sahip iki ülke halkının tarih, coğrafya ve medeniyetten gelen ilişkilerin ekonomi, turizm ve eğitim alanlarında iş birliğine dönüştüğünü belirten Rektör Çomaklı: "Atatürk Üniversitesi ile Özbekistan'daki kurumlar ve üniversiteler arasındaki iş birliği imkânlarının ileri noktalara taşınması için her türlü çabayı göstermeye hazırız. Üniversitemiz Ar-Ge alt yapısı ve donanım açısından her türlü ihtiyacı karşılayabilecek bir seviyede. Bu vesileyle dünyanın dört bir yanından araştırmacıları üniversitemize bekliyoruz" dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Atatürk Üniversitesi, Erzurum, Ömer Çomaklı, Sağlık Bakanlığı, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir