Muş tütün üretiminde söz sahibi olmak istiyor

10 Eylül 2021 Cuma, 14:10 | Son güncelleme:
Muş tütün üretiminde söz sahibi olmak istiyor

MUŞ - Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesince bu yıl deneme ekimi yapılan "virginia" tütünü bölge tarımına katma değer sağlayacak.

MŞÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, AA muhabirine, katma değeri yüksek ürünleri çiftçiyle buluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Karadağ, şunları kaydetti:

"Ülkemizdeki şark tipi veya yarı şark tipi dediğimiz tütünlerimizin payı yüzde 5, 10 civarında. Ülkemizde üretmiş olduğumuz şark tipi tütünün yüzde 95'i ihraç ediliyor. Virjinia tütünü bugün yerli ve yabancı sigara fabrikalarının, firmalarının özellikle Türkiye'de bakıldığı zaman Adıyaman, Batman, Siirt ve Diyarbakır'da üretimlerini görmekteyiz. Biz üniversite olarak çiftçilerimizi virjinia tütünleriyle buluşturmak istiyoruz."

MŞÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Yenikalaycı ise, virjinia tütününde verim, adaptasyon ve kalite çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Yenikalaycı, "Bu sene denememizde özellikle nikotin, şeker içeriği, protein içeriği gibi kalite durumlarını araştırmak üzere bu çalışmayı yapmaktayız. Ayni zamanda virjinia tütününün Muş için ekin nöbetine girebilecek bir ürün olmasına yönelik çalışmaktayız." dedi. Kaynak: AA

Muş tütün üretiminde söz sahibi olmak istiyor1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Muş Haberler, Muş Son Dakika, Muş, Muş Alparslan Üniversitesi, Tütün üretimi.

Yorum Ekle