Muş tütün üretiminde söz sahibi olmak istiyor
Muş Güncel

Muş tütün üretiminde söz sahibi olmak istiyor

Muş - Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesince bu yıl deneme ekimi yapılan "virginia" tütünü bölge tarımına katma değer sağlayacak.


MŞÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, AA muhabirine, katma değeri yüksek ürünleri çiftçiyle buluşturmaya çalıştıklarını söyledi.


Karadağ, şunları kaydetti:


"Ülkemizdeki şark tipi veya yarı şark tipi dediğimiz tütünlerimizin payı yüzde 5, 10 civarında. Ülkemizde üretmiş olduğumuz şark tipi tütünün yüzde 95'i ihraç ediliyor. Virjinia tütünü bugün yerli ve yabancı sigara fabrikalarının, firmalarının özellikle Türkiye'de bakıldığı zaman Adıyaman, Batman, Siirt ve Diyarbakır'da üretimlerini görmekteyiz. Biz üniversite olarak çiftçilerimizi virjinia tütünleriyle buluşturmak istiyoruz."


MŞÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Yenikalaycı ise, virjinia tütününde verim, adaptasyon ve kalite çalışmaları yaptıklarını söyledi.


Yenikalaycı, "Bu sene denememizde özellikle nikotin, şeker içeriği, protein içeriği gibi kalite durumlarını araştırmak üzere bu çalışmayı yapmaktayız. Ayni zamanda virjinia tütününün Muş için ekin nöbetine girebilecek bir ürün olmasına yönelik çalışmaktayız." dedi. Kaynak: AA


Muş tütün üretiminde söz sahibi olmak istiyor1
Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Ahmet Yenikalaycı, Muş, Muş Alparslan Üniversitesi, Rektör, Türkiye, Yaşar Karadağ ve Muş'un dört bir yanından Güncel haberleri alın.
Anadolu Ajansı(AA), İHLAS HABER AJNASI (İHA) tarafından geçilen tüm muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlandığı şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir