Muş'ta çiftçiler aşılama yöntemiyle meyve ağaçlarının verimini artırıyor

24 Ağustos 2021 Salı, 11:28 | Son güncelleme:
Muş'ta çiftçiler aşılama yöntemiyle meyve ağaçlarının verimini artırıyor

MUŞ - Muş'ta çiftçiler, yabani meyve ağaçlarına başka meyve türlerinin dallarını aşılayarak verimi artırıyor.

Merkeze bağlı Karlıdere köyündeki çiftçiler, öğrendikleri aşılama tekniğini bahçelerinde bulunan yabani ağaçlara uyguluyor.

Bu sayede bir ağaçtan farklı meyve çeşitlerini yetiştiren çiftçiler, hasadını yaptıkları ürünleri satarak ailelerini geçindiriyor.

Muhtar Ferzende Demir, gazetecilere, köylerinde elma, armut, ceviz, kiraz, şeftali, üzüm, ayva ve kayısı türlerinde 10 bin meyve ağacının bulunduğunu söyledi.

Köyün geçim kaynağının meyvecilik olduğunu aktaran Demir, şunları kaydetti:

"30 hanelik köyde herkesin meyve bahçesi var. Yılda yaklaşık 50 ton meyve satıyoruz. Bahçemde yaklaşık bin meyve ağacı var. Yabani armut ve elma ağacının dallarını aşıladık. Her yıl ilkbaharda aşılama yapıyoruz. Tek ağaçta 2-3 çeşit meyve yetiştiriyoruz. Ürünleri kentteki marketlere satıyoruz. Her yıl farklı bir aşılama yöntemini deniyoruz."

Çiftçilerden İhsan Aytemiş ise köylerinde ağırlıklı olarak yabani elma ve armut ağacının yetiştirildiğini aktardı.

Yaklaşık 2 bin ağacın aşılandığını ifade eden Aytemiş, "Geçimimizi meyvecilikle sağlanıyoruz. Yaklaşık 110 yaşındaki bir ağacın dalını aşıladık. Ağaçta 2 çeşit armut yetişiyor." dedi.Kaynak:AA

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Muş Haberler, Muş Son Dakika, Karlıdere köyü, meyve, Muhtar Ferzende Demir, Muş.

Yorum Ekle