Erzurum Politika

Milletvekili Öz: "Milli mücadelenin fitili Erzurum'dan ateşlendi"

AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş meşalesini yakmak için Erzurum'a gelişinin 105. Yıldönümü vesilesiyle TBMM kürsüsünde bir konuşma yaptı.

AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş meşalesini yakmak için Erzurum'a gelişinin 105. Yıldönümü vesilesiyle TBMM kürsüsünde bir konuşma yaptı.

Erzurum - Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının 3 Temmuz'da Erzurum'a geldiğini ifade eden AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz, Meclis'te yaptığı konuşmada "Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin yenilgisi ve Mondros Mütarekesi sonrası, İtilaf Devletleri'nin ülkeyi işgal etmeye başlamasıyla İzmir'in işgali bardağı taşıran son damla oldu. Mustafa Kemal Paşa, Samsun'a çıkarak Millî Mücadele'nin fitilini ateşledi. Havza ve Amasya'dan sonra Erzurum'a gelmesinin sebebi, Erzurum'u korumak için bir araya gelen derneklerin 10 Temmuz'da kongre kararı almış olmalarıydı. " dedi.

"Kahramanları minnetle anıyoruz"

Erzurum'un tarihi açıdan birçok öneme sahip olduğunu vurgulayan Milletvekili Öz, "1071'de Malazgirt zaferi sonrası Saltukoğulları'na ikta edilen Erzurum, 1514'te Osmanlı'nın eline geçip huzurlu bir birliktelik yaşadı. Evliya Çelebi'nin deyimiyle, İstanbul ve İzmir'den sonra en büyük gümrük şehriydi. 1829, 1878 ve 1916 yıllarındaki savaşlar sonrası şehir adeta tarihten silindi. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Beş Şehir" kitabından: "Bu sefer geldiğim Erzurum başka bir Erzurum'du. asırlarca gururunu yapan serhat şehri ruhundan başka pek az şey kalmıştı... Ölüm, geride kendisinden başka hiçbir canlı şey koymamak ister gibi şehre saldırmıştı. Bu, eski ressamların tasvir etmekten hoşlandıkları şekilde ölümün zaferiydi." Erzurum Kongresi'nin kahramanları, 56 delegenin kararlı duruşu ve Erzurum halkının desteğiyle toplanan kongre, bölgedeki Ermeni ve Pontus Rum devleti kurma girişimlerine karşı durdu. Kongrede etkin rol oynayan isimler, Mustafa Kemal Paşa, Ali Fuat, Refet, Rauf, Kazım, Hoca Raif ve Mustafa Kemal'e destek veren Cevat Dursunoğlu, Binbaşı Kazım Yurdalan, Mustafa Durak Sakarya'yı gururla anıyorum. Erzurum Kongresi'ni tertip eden 56 delege ve kahraman Erzurum halkı için, İkinci Dünya Savaşı'ndaki ünlü bir söz yeniden söylenebilir: "Savaş tarihinde hiçbir vakit bu kadar çok kişi bu kadar az kişiye bu kadar şey borçlu olmamıştır." Erzurum Kongresi'ni gerçekleştiren tüm kahramanları saygı ve minnetle anıyorum." şeklinde konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Politika haberleri de dahil olmak üzere, AK Parti, Erzurum, Erzurum Kongresi, Malazgirt, Mehmet Emin Öz gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir