Mehmet Muş

Mehmet Muş

Türk siyasetçi ve Ekonomist. Ticaret Bakanı Mehmet Muş Kimdir kimdir? 1 Mayıs 1982 tarihinde Trabzon'un Sürmene ilçesinde doğdu. Baba adı İsmail anne adı ise Mekiye. Türkiye Büyük Millet Meclisi 24.,25. ve 26. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir. Mehmet Muş Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirmiştir. Ayrıca Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi için ABD'ye gitmiştir. Washington State University School of Economic Sciences'de Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Mehmet Muş Özel sektörde Bütçe Planlama ve Raporlama Uzmanı olarak çalıştı. Ayrıca Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında Ekonomi Doktorasını tamamladı.

12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'den İstanbul Milletvekili olarak seçildi. TBMM' de Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı. Aynı dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde bulundu. NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği'nin yanı sıra AK Parti Genel Merkez Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Mehmet Muş, Numan Kurtulmuş'un Başbakan Yardımcılığı görevine atanmasından sonra, 27 Ağustos 2014 tarihinde yapılan AK Parti 1. Olağanüstü Kongresinde Ekonomiden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Genel Kurulunda yeniden AK Parti MKYK üyeliğine seçilmiştir.

Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu ve AK PARTİ MKYK Üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca AK PARTİ Grup Başkanvekili görevini yapmıştır.

Son olarak Ticaret Bakanı olan ve çok iyi düzeyde İngilizce bilen Muş, evli ve 1 çocuk babasıdır.