Yeni bir Başlangıç

Yeni bir Başlangıç

Yeni bir yıl, yeni bir başlangıç için fırsattır. Bu yıl kariyerinizde nasıl bir gelişme, nasıl bir ilerleme kaydetmek istiyorsunuz? Profesyonel destek hizmeti sunan Dream Job Coaching adlı firmanın kurucusu Joel Garfinkle ın bu yılı kariyerinizdeki en parlak yıl yapmak için birkaç önerisi var.
işinizin en çok hangi yanlarını sevdiğinize karar verin

Neyi en çok sevdiğinize karar verince de, bu işten daha çok yapmanın yollarını arayın. Zevk aldığınız bir projeye odaklandığınızda kendinizi bütün gün boyunca enerjik hisseder ve hiç yorulmazsınız. Sizin hoşunuza giden işlerin iş arkadaşınızın veya patronunuzun hiç sevmedikleri olduğunu fark edebilirsiniz. Herkesin karlı çıkacağı bir durum yaratmaya çalışın.

çevrenizden öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin

Ofiste kim yaptığı işten çok zevk alıyor ve aynı zamanda da işini en iyi yapıyor? Bu arkadaşınızdan ne öğrenebilirsiniz? işe gelmeyi seven insanlar pozitif enerji yayarlar, ve bu ruh hali bulaşıcı olabilir. Bu enerjinin size de geçmesini sağlayın.

Kariyer imzanızı belirleyin

Sizi hem kişisel, hem de profesyonel anlamda tarif eden tek bir cümle yazmanız gerekse ne yazardınız? Kendinize özgü imzanızı bulmaya çalışın ve bu cümleyi yapmak istediğiniz iş ve olmak istediğiniz kişiye ulaşırken size yön veren bir rehber olarak kullanın.

Neyi kontrol edip neyi kontrol edemeyeceğinizin farkına varın

işte gergin olmanıza neden olan şeylerin bir listesini çıkarın. Kontrol edebileceklerinizi daire içine alın, kontrol edemeyeceklerinizin ise üstünü çizin. üstünü çizdiğiniz maddeler için daha fazla zaman ayırmamaya karar verin, enerjinizi çözebileceğiniz sorunlar için harcayın.
şu andaki pozisyonunuzun üzerindeki işleri yapın
Patronunuza, sizin pozisyonunuzun kapsadığı işlerden daha çok sorumluluk gerektiren bir görev üstlenmeyi teklif edin. Bu göreve alışkın olmanız, gelecekte bir üst pozisyon için aday gösterilmenizi sağlayacaktır.

özgeçmişinize geçecek projeler yapın
Yeni bir proje seçerken, size en çok faydası olanı belirlemeye çalışın. Yaptığınız işin sayısal sonuçlarını çıkarın ve özgeçmişinize ekleyin.

iş ortamında insan ilişkilerinizi güçlendirin
Ofisinizdeki koşulları kimse iş arkadaşlarınızdan daha iyi anlayamaz. iş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmaya çalışın, onları tanımaya ayırdığınız zaman hem kişisel, hem de profesyonel gelişiminize bir yatırım niteliğindedir.

Genel manzarayla ayrıntıları bir arada görmeye çalışın

iş yaşamınızdaki genel manzara, yani genel vizyonunuz nedir? Sizi hedefinize götürecek küçük adımlar, yani ayrıntılar nedir? Kendinize, bugün ulaşabileceğiniz küçük bir hedef belirleyin ve işe buradan başlayın; örneğin sektörel bir derneğe katılmak gibi.

Doğru yolda olduğunuzdan emin olun
Gerçekten yapmak istediğiniz işi mi yapıyorsunuz? Yapmanız gereken işle, yapmak istediğiniz iş birbirine uymuyor mu? Kariyeriniz ilgi alanlarınızla ve doğal yeteneklerinizle uyuşmuyorsa yukarıda sıraladığımız önerilerin hiçbiri işe yaramaz. Bir kariyer değerlendirmesi yapmanız gerekiyorsa, bu yılın ilk işi olarak onu yapın.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle