Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Doktor onayı almadan hamile bayanların uçak yolculuğu yapmaması, özellikle riskli gebelik bulunan bayanların dört saatin üstündeki uçak seyahatinden kaçınması gerekiyor.

Gebelik döneminde uçak seyahatinin kadın hastalıkları doğum uzmanına danıştıktan sonra yapılması gerekiyor.

Bebeler için hem uçuş sırasında hem de sonrasında çeşitli sağlık sorunları görülebilir.

Günümüzde genel olarak havaalanları ve uçakların, gebelerin seyahati açısından elverişli koşullara sahiptip. Güvenlik sistemlerinin tam olmasına karşın yine de gebelerin mutlaka tedbirli olması gerekiyor.

GEBELİĞİ SIKINTILI OLAN HAMİLELERE UÇAK YOLCULUĞU YASAK
Gebelikte sağlık sorunları bulunan anne adayları için uçak seyahati risklidir.

Gebelik döneminde kanama ve ağrı ile seyreden düşük riski yüksekliği, erken doğum riski yüksekliği, bebekte gelişme geriliği olması gibi temel olarak bebeği ilgilendiren sağlık sorunlarında ve gebelikte kan basıncı yüksekliği, gebelikte ateş yüksekliğine neden olan iltihabi hastalıklar ve bacak toplardamarlarında kan pıhtısı oluşma riski yüksekliği gibi asıl olarak anneyi ilgilendiren durumlarda uçak yolculuğu önerilmez.

Bu dönemdeki sorunun gebeliğin ilerleyen dönemlerinde düzelmesi veya tedavi altına alınması durumunda uçak seyahatine izin verilebilir.

Uçak ile seyahat etmek isteyen tüm anne adaylarının jinekologlarına durumu bildirmesi ve onay alması gerekir.

Jinekolog hekimin, anne adayına gebeliğin mevcut durumunu içeren bir dosya ya da bilgi notu vermesi gebenin seyahati ve ulaştığı yerde izlenmesi sırasında faydalı olacaktır.

GEBELİĞİN SON BİR AYINDAKİ ANNE ADAYLARININ UÇUŞUNA İZİN YOK
Uçak yolculuğunun dört saatten fazla olduğunda, uçak içinde doğum yapma tehlikesi bulunuyor. Çoğu havayolu, gebeliğin son bir ayında olan gebelerin uçuşuna müsaade etmemektedir. Bazı hava yolları doğum hekimin raporuna göre politikalarını belirlemektedir.

Özellikle çoğul gebeliklerde uzun uçak yolculukları doğum olasılığı açısında daha riskli olduğu için duruma göre özel politika belirlemek daha faydalı olur.

Özellike sıtma hastalığı açısında riskli bölgelere seyahatlerin gebelik döneminde önerilmiyor. Rakımı 3 bin metreden fazla olan bölgelere seyahat edildiğinde havada oksijen oranı düşük olabildiğinden anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından uçak yolculuğu önerilmiyor.

UÇAKTA ANNE ADAYLARI NELERE DİKKAT ETMELİ?
Uçak içinde hareket kısıtlığı nedeniyle gebelerin ayakları şişebildiğinden, uçuşun ardından ayakkabılarını tekrar giyememelerine neden olabiliyor. Bu nedenle arkası açık ayakkabıların tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Bacakların hareketsiz uzun süre durması gebeliğe bağlı bacaklarda azalmış olan toplardamar kan akımının daha da azalmasına bağlı damar içi kan pıhtılaşmasına neden olabiliyor. Bu durum, ciddi bir sağlık sorunudur.

Anne adayının, uçak yolculuğundan sonra birkaç gün içinde bir bacağın diğer bacağa göre çapının fazla olması halinde doğum hekimine hemen başvurması gerekiyor. Uçak yolcuğundan sonraki birkaç gün içinde başlayan tek bacakta olan ağrı halinde de hekime başvuru gerekiyor.

Uçak yolculuğu sırasında gebe kadının daha rahat hareket etmesi için koridor tarafındaki koltuklarda oturması öneriliyor. Bu şekilde gebeliğe bağlı sık idrara çıkma ihtiyacını daha kolay karşılayabilir ve 1-1,5 saatte bir koridorda yürümesi tavsiye ediliyor.

Uçak içinde yapılması önerilen ayak egzersizlerinin yapılması ve bacaklarda şişmeyi önleyici çorap giyilmesi öneriliyor.

Uçak seyahati sırasında esnek ve rahat giysiler, özellikle karnı sıkmayan giysiler tercih edilmesi isteniyor. Ayrıca anne adayının gerektiğinde sırtındaki kıyafetinin bir katını çıkartabilecek şekilde giyinmesi öneriliyor.

Uçuş sırasında saatte bir küçük bardak su içilmesine ve beslenmenin de dengede tutulması önem taşıyor. Uçakta yenebilecek yiyeceklerin seyahat boyunca anne adayının yanında olması ve ancak uçuş boyunca tuzlu atıştırmalardan uzak durulması isteniyor. Kafeinli içeceklerden de uzak durulması vurgulanıyor.
Prof. Dr. Ali Çetin
Dokuz On Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
Perinatoloji Bölümü Sorumlusu

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle