Erzurum Güncel

İsimleriyle literatüre kazandırdıkları bitki ve böceği 20 yıl sonra yeniden yerinde incelediler

Erzurum'da tespit ettikleri bitki ve böceği 2008'de literatüre duyuran Atatürk Üniversitesinden Prof. Dr. Levent Gültekin ve Rusya Bilimler Akademisinden Prof. Dr. Vladimir Dorofeev, türlerin 20 yıl sonraki popülasyon durumunu gözlemledi - Prof. Dr. Levent Gültekin:
- "İncelediğimiz numunelere göre popülasyon durumu gayet iyi. Şimdilik bir risk görünmüyor ama ileriye yönelik buranın koruma altına alınması gerekiyor çünkü Türkiye için endemik bitki, dünyada başka yerde yok"

Erzurum - İLHAMİ ERKILIÇ - Erzurum'da keşfettikleri bitki ve böceğe isimlerini verip literatüre kazandıran Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Entomoloji Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Levent Gültekin ve Rusya Bilimler Akademisi Botanik Enstitüsünden Prof. Dr. Vladimir Dorofeev, iki türü 20 yıl sonra yeniden yerinde gördü.

Atatürk Üniversitesi Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Biyoçeşitlilik Bilim Müzesi Kurucu Direktörü de olan Prof. Dr. Gültekin, 25 yıldır doğada yaptığı araştırmalar sonucu tespit ettiği yeni türleri bilim dünyasına kazandırıyor.

Bu kapsamda Gültekin, Rusya Bilimler Akademisi Botanik Enstitüsünden Prof. Dr. Vladimir Dorofeev ve Dr. Sci. Boris Korotyaev ile 20 önce Köprüköy ile Hınıs ilçeleri arasındaki Aras Vadisi lokasyonunda bitki ve böcek türleri üzerine araştırma yaptı.

Burada buldukları Brassicaceae familyasına ait bitki türü ve Curculionidae familyasına ait böcek türünden örnek alıp Rusya ve Türkiye'de ortak çalışma yürüten bilim insanları, bunların dünya literatürü için yeni türler olduğunu keşfetti.

Yaklaşık 4 yıl süren çalışma sonucunda Dorofeev keşfettiği bitkiye "Stroganowia leventii Dorofeyev", Korotyaev ve Gültekin de bitkinin üzerindeki yaşayan böceğe "Ceutorhynhus dorofeyevi Korotyaev & Gültekin" ismini verip literatüre duyurdu.

"TÜBİTAK-BİDEB 2221 Konuk Bilim İnsanı Destekleme Programı" kapsamında Erzurum'da tekrar bir araya gelen profesörler, bölgedeki aynı bitki ve konukçu böcek türünü 20 yıl sonra yeniden yerinde gözlemledi.

- Bitki ve böcek türünün 20 yıl sonraki popülasyonunu incelediler

Prof. Dr. Gültekin, AA muhabirine, 20 yıl önce Prof. Dr. Vladimir Dorofeev ile Köprüköy ve Hınıs arasında bulunan Aras Vadisi lokasyonunda bir bitki ve onun üzerinde yaşayan bir böcek türünü tespit ettiklerini söyledi.

Böceğin konukçusunun ne olduğunu belirmeye çalıştıklarını anlatan Gültekin, "Dorofeev'e bitkinin tür ismini sorduk. Hoca baktı, incelemesini yaptı ve bunun tanılanmamış bir tür olduğunu, literatürde olmadığını belirtti. Bu bir öngörüydü, örnek aldık, gerekli incelemelerin ardından Türkiye ve Rusya'da ortak çalışma yaptık. Doktora hocam Dr. Sci. Boris Korotyaev ile Ceutorhynhus cinsi üzerinde araştırmayı yürütürken bu bitkiye rastladık. Böceğin de bilim dünyası için yeni olduğunu tespit ettik." dedi.

Çalışmalarını uluslararası dergide yayınlandıklarını dile getiren Gültekin, şöyle devam etti:

"Aradan 20 yıl geçmiş, bitki ve böceğin popülasyonu üzerinde antropojenik (insan ve çevre kaynaklı) baskı unsurları var mı, ona bakıyoruz. İncelediğimiz numunelere göre popülasyon durumu gayet iyi. Şimdilik risk görünmüyor ama ileriye yönelik buranın koruma altına alınması gerekiyor çünkü Türkiye için endemik bitki ve dünyada sadece burada var, başka yerde yok. Türkiye'nin büyük kısmında ve yurt dışında bilim insanlarıyla 25 yıldır araştırma yapıyoruz. Buralarda belki tanımlanmamış birçok böcek ve bitki türüne rastlayabiliriz."

Çalışmaları uluslararası boyutta daha ileriye taşıyabiliriz

Gültekin, isminin bitkide yaşatılmasının onur verici olduğunu belirterek, yıllar içinde keşfettiği çok sayıda türün üniversitesinin Biyoçeşitlilik Bilim Müzesi'nde yer aldığını aktardı.

Türkiye'nin biyoçeşitlilik anlamında keşfedilmeye çok açık olduğunu vurgulayan Gültekin, "Atatürk Üniversitesi bu anlamda kurduğu Biyoçeşitlilik Bilim Müzesi ile öncü rol üstlenmiş durumdadır. Araştırma merkezi ve müzenin işletim sistemi olarak enstitüye dönüşmesiyle çalışmaları uluslararası boyutta daha ileriye taşıyabiliriz." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Vladimir Dorofeev de keşfettiği endemik bitki türüne Prof. Dr. Gültekin'in adını verdiğinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin her yeri biyoçeşitlilik anlamında çok zengin. Araştırmalara devam etmeyi arzuluyorum. Bir lokasyonda hem bitkinin hem de onun üzerinde yaşayan böceğin dünya literatürü için yeni olması sıra dışı bir olaydı." diye konuştu.

ERZURUM - İsimleriyle literatüre kazandırdıkları bitki ve böceği 20 yıl sonra yeniden yerinde incelediler1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Atatürk Üniversitesi, Doktor, Erzurum, Hınıs, Köprüköy, TÜBİTAK, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir