Güney Afrikalı Müslüman çift İshak Paşa Sarayı'na hayran kaldı

Güney Afrikalı Müslüman çift İshak Paşa Sarayı'na hayran kaldı

Güney Afrika'da Cape Town kentinde bir lisede okul müdürü olan Amina Bagus ve göz cerrahı eşi Dr. Nagib Du Toit, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına rağmen merak ettikleri Osmanlı Devleti'nin Anadolu'daki en seçkin eserlerinden İshak Paşa Sarayı'nı hayranlıkla gezdi - Amina Bagus Du Toit:
- "İshak Paşa Sarayı'nı gerçekten çok ilginç bulduk. Buzlu ve soğuk havanın içindeki güzel mimariyi görmek için çok uzun bir seyahat gerçekleştirdik. Burayı çok sevdik ve inanılmaz bulduk"

AĞRI - Güney Afrika'dan Osmanlı Devleti ve İslam'a ilgilerinden dolayı çok sevdikleri Türkiye'ye gelen Müslüman çift, İshak Paşa Sarayı ile Ağrı Dağı manzarasına hayran kaldı.

Güney Afrika'da Cape Town kentinde bir lisede okul müdürü olan Amina Bagus ve göz cerrahı eşi Dr. Nagib Du Toit, daha önce birçok kez geldikleri Türkiye'de bu kez rotalarını Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne çevirdi.

Müslüman çift, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Osmanlı Devleti ve İslam'a olan ilgilerinden dolayı merak ettikleri bölgedeki inanç merkezleri ile tarihi ve doğal güzellikleri hayranlıkla ziyaret etti.

Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Bitlis, Tatvan ve Malazgirt'teki kültür ve inanç turlarının ardından 'nın Doğubayazıt ilçesine gelen çift, Osmanlı Devleti'nin Anadolu'daki en seçkin eserlerinden olan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde de yer alan İshak Paşa Sarayı'nı da gezdi.

İlk defa Ağrı'da yoğun kar yağışını gören çift, şaşkınlık ve mutluluğu bir arada yaşadı.

Manzaraya bakarken adeta nefesimizi tuttuk

Amina Bagus Du Toit, AA muhabirine, Türkiye'yi çok sevdiklerini, Türk insanının sıcakkanlı olması ve misafirperverliklerinden dolayı her yıl buraya geldiklerini söyledi.

Türkiye'nin cennet gibi bir ülke olduğunu, İshak Paşa Sarayı ve Ağrı Dağı'nın manzarasıyla büyülediğini ifade eden Du Toit, şu değerlendirmede bulundu:

"Güney Afrikalıyım. Türkiye'ye tarihi yerleri ve güzel mimarisini görmek için geldik. Tarihi yerlerle ilgilenip gezmeyi çok seviyoruz. İshak Paşa Sarayı'nı gerçekten çok ilginç bulduk. Buzlu ve soğuk havanın içindeki güzel mimariyi görmek için çok uzun bir seyahat gerçekleştirdik. Burayı çok sevdik ve inanılmaz bulduk. Tanıştığımız insanlar da gerçekten harika. Bu bizim için güzel bir deneyim oldu. İlk defa bu kadar çok kar gördük ve bu inanılmazdı. Manzaraya bakarken adeta nefesimizi tuttuk."

Türkiye'nin her şeyini çok sevdiklerini belirten Amina Bagus Du Toit, Mardin, Diyarbakır, Van, Bitlis ve İstanbul'da da çeşitli ziyaretler gerçekleştirdiklerini anlattı.

Tekrar bölgeyi ziyarete geleceklerini aktaran Du Toit, İstanbul'da 3 gün vakit geçirip Sultan Ahmet, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve diğer tarihi yerleri gezdikten sonra ülkelerine geri döneceklerini sözlerine ekledi.Kaynak:AA

Müslüman hayran çift Paşa - AĞRI Güney İshak Afrikalı Sarayı'na kaldı 4

- Müslüman AĞRI kaldı Güney İshak çift hayran Paşa Sarayı'na Afrikalı 1

Müslüman AĞRI İshak Sarayı'na hayran Afrikalı Paşa kaldı Güney - çift 2

Afrikalı Müslüman Paşa Güney AĞRI çift hayran Sarayı'na İshak kaldı - 3

- Müslüman kaldı Paşa Sarayı'na İshak çift Afrikalı hayran Güney AĞRI 5

Müslüman Sarayı'na AĞRI İshak Paşa Afrikalı çift Güney kaldı - hayran 6

İshak Güney çift Sarayı'na Müslüman Afrikalı AĞRI hayran Paşa kaldı - 7

- Sarayı'na hayran Afrikalı Müslüman çift İshak Paşa Güney AĞRI kaldı 8

İshak Paşa - hayran Sarayı'na çift kaldı Müslüman Güney AĞRI Afrikalı 9

Güney AĞRI çift İshak hayran Paşa Sarayı'na Afrikalı - kaldı Müslüman 10

Paşa hayran - Güney Müslüman AĞRI Sarayı'na İshak kaldı çift Afrikalı 11

Müslüman Paşa Afrikalı Güney AĞRI Sarayı'na kaldı İshak - çift hayran 12

Paşa Afrikalı Sarayı'na kaldı AĞRI hayran çift - İshak Müslüman Güney 13

çift Sarayı'na Müslüman Afrikalı Güney hayran Paşa İshak kaldı AĞRI - 14

Güney Müslüman - çift kaldı hayran İshak AĞRI Paşa Afrikalı Sarayı'na 15

kaldı Sarayı'na İshak Müslüman - hayran AĞRI Afrikalı Güney Paşa çift 16

Etiketler: Ağrı, Doğu Anadolu Bölgesi, Güney Afrika, inanç merkezleri, Müslüman, tarihi ev doğal güzellik, ziyaret.

Yorum Ekle