Erzurum Yaşam

ETÜ'de proje başarısı gururlandırdı

Erzurum Teknik Üniversite Edebiyat Fakültesinin TÜBİTAK 3005-Sosyal ve Beşeri Bilimlerde yenilikçi çözümler araştırma projeleri destek programı başarısı gururlandırdı.

Erzurum Teknik Üniversite Edebiyat Fakültesinin TÜBİTAK 3005-Sosyal ve Beşeri Bilimlerde yenilikçi çözümler araştırma projeleri destek programı başarısı gururlandırdı.

Erzurum - Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Uzunkaya'nın yürütücü olduğu, Doç. Dr. Mehmet Akif Gözitok, Doç. Dr. Muhammet Emin Altınışık, Doç. Dr. Oğuzhan Ekinci ve Dr. Öğr. Üyesi Ebrar Akıncı'nın (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü) araştırmacı ve Prof. Dr. Emine Akalın (İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi) ile Prof. Dr. Nüket Büken'in (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi) danışman olarak yer aldığı "Erken Modern Dönem Osmanlı Yazınında Bâhnâmeler: Tarihsel Tıp Metinlerine Disiplinlerarası Bir Yorum Geliştirmek" başlıklı proje TÜBİTAK 3005 - Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Yenilikçi Çözümler Araştırma Projeleri Destek Programı kapsamında 24 aylık süreyle desteklenmeye hak kazandı.

Proje önerisi, erken modern dönem (15.-18. yüzyıllar arası) Osmanlı düşünce hayatında üretilmiş, temelde erkek ve kadın sağlığını ele alan ve bu husustaki koruyucu, destekleyici ve tedavi edici uygulamaları içeren bâhnâme metinlerini tıp, folklor, edebiyat ve kültür ekseninde disiplinlerarası bir şekilde inceleyerek Osmanlı döneminin tıbbi bilgi birikimini ve kültürel mirasını ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Söz konusu projenin, Osmanlı tıp tarihinin farklı bir yönünü irdelemesi ve geçmişten bugüne tıp tarihinin Anadolu coğrafyasında nasıl bir seyir izlediğine dair ipuçları vermesi bağlamında önemli kazanımlara sahip olduğu belirtildi,

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Erzurum, TÜBİTAK gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir