Erzurum Yaşam

Erzurum'un asırlık yöresel lezzetleri tanıtıldı

TÜRSAB Kuzeydoğu Anadolu Bölge Başkanı Nuh Şenol:
- "(Erzurum'un '2025 EİT Turizm Başkenti' seçilmesi) 2025 yılında Erzurum'da birçok ülke liderini ağırlamaktan şeref duyacağız ve hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum"

Erzurum - Erzurum'da "Turizm Haftası" kapsamında tarihi Yakutiye Medresesi önünde tanıtılan asırlık yöresel lezzetler, vatandaşlara ikram edildi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kuzeydoğu Anadolu Bölge Başkanlığınca düzenlenen "Turizm Haftası" etkinlikleri kapsamında, kent merkezindeki tarihi Yakutiye Medresesi önünde Erzurum bar ekibi gösteri yaptı.

Daha sonra kente özgü asırlık yöresel lezzetlerden demir tatlısı, kadayıf dolması ve ayran aşının tanıtımı yapılarak vatandaşlara ikram edildi.

TÜRSAB Kuzeydoğu Anadolu Bölge Başkanı Nuh Şenol, gazetecilere 15-22 Nisan Turizm Haftası'nın turizmciler için çok önemli olduğunu söyledi.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile ortaklaşa etkinlik yaptıklarını anlatan Şenol, "Yöresel bar ekibinin gösterileri eşliğinde kente özgü yöresel lezzetlerden ikramlılarımızla turizm haftasına farkındalık kazandırmak için bazı etkinlikler yapıyoruz. Turizm haftası bizler için çok kıymetli, turizm gerçekten bacasız fabrika gibi ve bunu her geçen gün yaşıyoruz." dedi.

Şenol, etkinlik kapsamında vatandaşlara Erzurum'a has demir tatlısı, ayran aşı ile kadayıf dolmasını tanıtıp ikramda bulunduklarını belirtti.

Erzurum'un binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehir olduğuna işaret eden Şenol, şöyle devam etti:

"Erzurum kadim coğrafyada bulunan, yıllar boyu Anadolu'nun kilidi olma özelliğini taşıyan ve birçok Saltuklu, Selçuklu ve Osmanlı eserlerini içerisinde ve bünyesinde barındıran ilimiz. Özellikle bunlarla alakalı tanıtımlar yapıyoruz. Her geçen gün bölgemizde turizm potansiyeli artmakta ve bu artış neticesinde bacasız fabrika niteliğinde olan bu sektörde birçok istihdam alanı da oluşturulmakta. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı toplantısında Erzurum '2025 EİT Turizm Başkenti' seçildi, bundan dolayı çok heyecanlıyız. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve TURSAP olarak koordineli şekilde programlarımız başladı. 2025 yılında Erzurum'da birçok ülke liderini ağırlamaktan şeref duyacağız ve hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum."

Etkinliğe, Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Osman Codur ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ERZURUM - Erzurum
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Erzurum, Kadayıf dolması, Türkiye, TÜRSAB, Yakutiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir