Erzurum Asayiş

Erzurum merkezli 5 ilde dolandırıcılık operasyonu

Erzurum merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda dolandırıcılık yapan 9 şüpheli yakalandı. Şahısların internet üzerinden araç satan şahısların ilanlarını kopyalayarak dolandırdıkları belirlendi.

Erzurum merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda dolandırıcılık yapan 9 şüpheli yakalandı. Şahısların internet üzerinden araç satan şahısların ilanlarını kopyalayarak dolandırdıkları belirlendi.

Erzurum - Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğünce dolandırıcılık faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve yeni mağduriyetlerin engellenmesi amacıyla yürütülen dosya kapsamında tespit edilen şahısların, çıkar amaçlı oluşturdukları sistemle araç satışı yapmak isteyen vatandaşların ilanlarını internet sitelerinden kopyalayarak sahte ilan verdikleri, ağlarına düşürdükleri vatandaşları noterde buluşturarak satış bedelinin kendi hesaplarına gönderilmesini sağladıkları, ayrıca vatandaşlarımızı Polis-Savcı rolünde arayarak adlarına sahte altın bozdurulduğunu, operasyon yapılacağını, söyledikleri iban numarasına para göndermediği taktirde kendisinin de zarar görebileceği söylemleri ile korku ve panik oluşturarak, verdikleri iban hesaplarına paralar yatırttıkları, hesaplarına gelen paraları kripto hesaplara transfer ederek paranın izini kaybettirmeye çalıştıkları tespit edildi.

Bu yöntemle ülke genelinde 8 vatandaşı dolandırarak 3 milyon TL'den fazla haksız kazanç sağlayan şüphelilere yönelik, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde, Erzurum merkezli Mersin- Gaziantep- Adana-Şanlıurfa-İzmir'de Erzurum İstihbarat Şube Müdürlüğünün desteğiyle Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri tarafından 13 ekip 78 personelin katılımı ile eş zamanlı şafak operasyonu gerçekleştirildi. Şüpheli şahıslardan M.C.A. (26), E.A. (22), A.C.Ö. (23), Y.K. (48), M.E. (19), K.Ç. (40), A.Y. (30), M.E. (18) ve M.A. (33) olmak üzere toplam 9 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Şahısların yapılan ev, araç ve iş yeri aramalarında dolandırıcılık olaylarında kullanıldığı anlaşılan 22 adet cep telefonu, para gönderimlerine dair banka dekontları ve dijital materyaller ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheli şahıslar, Erzurum Emniyet Müdürlüğünde alınan ifadelerinin ardından adli mercilere sevk edilirken gerekli işlemlerin akabinde 6 şahıs tutuklandı.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Asayiş haberleri de dahil olmak üzere, Asayiş Şube Müdürlüğü, Banka, Erzurum, Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü, Gözaltı, Operasyon, Polis gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir