Erzurum Güncel

Ertaş'tan Bakan Tekin'e "Öğretmen Akademisi" teşekkürü

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş, "Öğretmenlik Mesleği Kanunu" ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş, "Öğretmenlik Mesleği Kanunu" ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdi.

Erzurum - Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı, Eğitimci-Yazar Murat Ertaş 4 Şubat 2024 tarihinde ÖĞ-DER'in Eğitim Şurası'nda dile getirdiği ve ÖĞ-DER tarafından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e sunulan raporda yer alan eğitimin milli güvenlik meselesi olduğu, bu nedenle Polis Akademisi, Harp Akademisi gibi Öğretmen Akademilerinin kurulması gerektiğine dair fikirlerinin de bulduğu "Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi"nin 5 Temmuz'da TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından kabul edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirerek Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e teşekkürlerini iletti.

Öğretmen Akademilerinin bir milletin ruh inşasını biçimlendiren, milletin geleceğini tayin eden, ona anlam katan ve kimliğini kazandıran en önemli aktör olan öğretmenlerin yetişmesinde çok önemli işlevi olacağına inandığını söyleyen ve Erzurum'un Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Merkezine de sahip olduğunu hatırlatan Murat Ertaş, Öğretmen Akademilerinden birinin Erzurum'da açılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Murat Ertaş sözlerine şöyle devam etti: "Öğretmen Akademilerinde hangi branştan olursa olsun, ilk yıl veya iki yıl mantık, adab-ı muaşeret, ilahiyat, felsefe, sosyoloji, psikoloji, eğitim teknolojileri, milli tarih, milli edebiyat, sosyoloji, psikoloji, hikmet (felsefe) dersleri verilmelidir. Yani öğretmen adayı önce insanı, dünyayı ve kendi milletini bir bütün olarak tanımalı, milli bir öğretici gibi düşünmeyi öğrenmelidir; sonra fizik, kimya, matematik vb. branşlarda uzmanlaşmalıdır. Öğretmen olacak adaylar disiplinlerarası bilgi ve düşünme yetkinliğine ulaşmalıdır ve her öğretmene temel milli değerlerin olduğu 'Öğretmenin El Kitabı' verilmelidir. Öğretmen Akademilerinden beklentimiz budur."

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Erzurum, Milli Eğitim Bakanlığı, Polis, Spor, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir