Eğitim-Bir-Sen Hakkari Şubesi'nden okullara yardımcı personel desteği talebi

Hakkari
Eğitim-Bir-Sen Hakkari Şubesi'nden okullara yardımcı personel desteği talebi

HAKKARİ - Eğitim-Bir-Sen Hakkari Şube Başkanı Şanser Kutluk, okullardaki yardımcı personel ihtiyacının kalıcı olarak giderilmesi ve okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmesi gerektiğini belirtti.

Kutluk, yaptığı yazılı açıklamada, eğitim, öğretimin nitelikli ve verimli bir şekilde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi ve okulların açık tutulma hedefinin gerçekleşmesi için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürütecek personel ihtiyacının karşılanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Okullarda temizlik, güvenlik ve hijyen konularında taviz verilmemesi gerektiğini ifade eden Kutluk, şunları kaydetti:

"Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır. Ancak okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır. Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığından personel açığı sorunu kalıcı olarak çözülememekte, her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini tekrar etmektedir. Bu sorunun kökten çözümü için okul bazlı ödenek tahsis edilmeli, personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul yönetimleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır." Kaynak: AA

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Hakkari haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Hakkari Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Basın açıklaması, Eğitim- Bir Sen, Hakkari.

Yorum Ekle