Erzurum Yaşam

Bağ-Kur'lu esnaf prim gününün eşitlenmesini istiyor

Erzurum Matbaacılar, Kırtasiyeciler, Tabelacılar ve Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, Bağ-Kur'lu esnafın prim gününün eşitlenmesinin esnafı önemli ölçüde rahatlatacağını söyledi.

Erzurum Matbaacılar, Kırtasiyeciler, Tabelacılar ve Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, Bağ-Kur'lu esnafın prim gününün eşitlenmesinin esnafı önemli ölçüde rahatlatacağını söyledi.

Erzurum - Karaca, "Sayın Cumhurbaşkanımız, tam 13 ay önce, 'Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SSK'lılarla eşitleyerek 7200 güne indiriyoruz.' sözünü vermişlerdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da 'Çok güzel bir yıla girdik, inşallah Bağ-Kur'da prim gün sayısını da 7200 güne düşüreceğiz. Onda sıkıntı yok.' demişlerdi. Aradan geçen 13 aya rağmen konu ile ilgili tek bir adım dahi atılmış değil, 5000 iş günü ile sigortalı emekliye sevk edilirken Bağ-Kurlu 9000 iş gününü doldurmanın çabası içerinde" dedi.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yapılandırmada kamuya prim ve vergi borcu olanların tümünün borçlarının faizlerinin büyük bir kısmı silinerek takside bağlandığını hatırlatan Başkan Karaca, "Bağ-Kurlu esnafa ise herhangi bir faiz indirimi ya da taksitlendirme yapılmamıştı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, bir yıl önce küçük esnafın prim ödeme gün sayısını da 7200 düşüreceğine dair veriler sözün uygulanmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz. Esnaf ve sanatkârımız, seçimlerden önce verilen vaatlerin yanı sıra taleplerinin de karşılanmasını dört gözle bekliyor. Enflasyon sinsice aldı başını gitti. Arada ezilen de küçük esnaf ve sanatkâr oldu. Enflasyonun yükselmesi de en fazla küçük esnaf ve sanatkârı etkiledi.

Başta iş yeri kiraları olmak üzere esnafın bütün sabit giderlerinde büyük artışlar oldu. Bağ-Kur, vergi, sosyal güvenlik primleri, elektrik, akaryakıt ve nakliye ücretlerine büyük zamlar geldi. İş yeri kiralarında yüzde 200'lere varan büyük artışlar oldu, yüksek kira artışlarını karşılayamayan esnafımızın büyük bölümü ya başka yere taşındı ya da iş yerini kapatmak zorunda kaldı.

Geçen yıl yürürlüğe giren ve asrın yapılandırması olarak tanıtılan kamu alacaklarının yeniden yapılandırmasından sadece Bağ-Kurlu esnaf muaf tutuldu. EYT kapsamında olan sigortalıların prim borçlarının faizleri silinirken 5 bin iş günü ile de emekliye sevk edildiler. Bağ-Kurlu esnafa ise hem 9 bin iş günü mecburiyeti oldu, hem de prim borçlarına ve faizlerine tek bir kuruş bile indirim yapılmadı.

Mümkün olan en kısa süre içerisinde esnaf ve sanatkârımız kira, sigorta ve Bağ-Kur primlerinin altında ezilmekten kurtarılmalı ve sigortalı ile eşit haklara sahip hale dönüştürülmeli, sosyal güvenlikte norm birliğinin sağlanması için prim gün sayısı eşitlenmelidir. Anayasa'mızda da belirtildiği üzere devlet, küçük esnaf ve sanatkarı korucuyu, kollayıcı ve önleyici tedbirler almakla yükümlüdür" diye konuştu.

Karaca; açıklamasını şöyle sürdürdü; "Bilindiği gibi '4A' olarak tanımlanan işçi, '4C' olarak tanımlanan memurlar için prim ödeme gün sayısı 7 bin 200, '4B' olarak tanımlanan işverenler için ise bu süre 9 bin gün olarak uygulanıyor.

Sosyal güvenlik reformuyla 2008 yılında işçi ve memurların emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 7 bin 200 (20 yıl) olarak belirlendi. Ancak Bağ-Kur'lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak tespit edildi. Bu nedenle Bağ-Kur'lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kalıyorlar.

SSK'da 7200 prim günüyle kadınlar 58, erkekler 60 yaşını doldurduğunda emekli olurken, Bağ-Kur'da ise kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9000 prim günü koşullarını birlikte sağlamaları durumunda emekli olabiliyor. Bağ- Kur'da emeklilik tarihi prim ödenen güne göre belirleniyor."

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Akaryakıt, Erzurum, indirim, Yapılandırma gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir