Erzurum Güncel

ASELSAN'a ait özel teleskop sistemi, DAG yerleşkesinde kurulacak

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) ile ASELSAN arasında ArGe ve gözlem iş birliği protokolü imzalandı.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) ile ASELSAN arasında ArGe ve gözlem iş birliği protokolü imzalandı.

Erzurum - ASELSAN'ın "Yakın Uzay Durumsal Farkındalık" (YAKUD) çalışmalarına yönelik ArGe Projesi kapsamında; Atatürk Üniversitesi bünyesindeki ATASAM ile ASELSAN ekiplerince ortak tasarlanan ve geliştirilen alt-üst yapılarla, ASELSAN'a ait Özel Teleskop Sisteminin (ÖTS), DAG yerleşkesine kurulumu, işletmesi ve gözlemleri gibi süreçleri kapsayan ArGe çalışmalarına dair iş birliği protokolü imzalandı. Bu kapsamda; DAG yerleşkesinde tespit edilen alana ArGe Projesi kapsamında geliştirilen ÖTS için uygun ve ihtiyaç duyulan altyapının planlaması ve hazır halde olması, ÖTS için gerekli üstyapının planlaması ve kurulumu, gerektiğinde ihtiyaç duyulan teknik hizmetlerin sağlanması ve diğer işletmesel giderler ile YAKUD gözlemlerinin başlatılması, ATASAM tarafından sağlanacak.

Türkiye Üzerinden Geçen Uyduların Tespiti Sağlanacak

ASELSAN'ın "Yakın Uzay Durumsal Farkındalık" (Space Situational Awareness-YAKUD) Projesi, alçak dünya yörüngesindeki (LEO) uyduların ve uzay çöplerinin tespitini sağlayacak bir ArGe projesi olarak dikkat çekiyor. YAKUD Projesi kapsamında değerlendirilecek bu verilerle milli uzay görevlerinin planlanmasına girdi sağlanması amaçlanmakta olup; proje kapsamında çeşitli veri kaynaklarından, gözlemevlerinden, teleskoplardan ve diğer çeşitli sensörlerden alınacak veriler birleştirilecek ve anlık uzay görüntülemesi sağlanacak. Aynı zamanda, YAKUD Projesi ile yakın yörüngelerdeki hareketlilik de görüntülenecek, Türkiye'nin uzay projelerindeki planlaması ve uzaydaki varlığı daha güvende olacak.

Yakın uzay durumsal farkındalığı alanında ülkelerin kendilerine ait milli bir sisteminin olması ve bu sistemler aracılığıyla uzay durum resmini oluşturabilmesinin önemi gün geçtikçe artıyor. Türkiye'nin; onlarca ülkenin yörüngelere sürekli yeni uydular fırlatması Türkiye üzerinden geçen uyduların tespitinin ve bu durumun farkındalığının sağlanmasının önemi de gelecek çağın en önemli unsurları arasında yer alıyor. Ayrıca, daha önce fırlatılan uyduların görevini tamamladıktan sonra "uzay çöpü"ne dönmesi, çözülmesi gereken bir probleme de yol açıyor. Yakın uzay durumsal farkındalığı gerçekleştikten sonra bu uzay çöplerinin de tespiti gerçekleştirilebilecek. Tespit edilecek bu tür olaylar arasında uzay nesnelerinin yörüngede çarpışma ihtimalleri, uzay havası olayları, uzay araçlarının atmosfere girme ihtimali ve mevcut uzay görevlerinin bozulması durumundaki ihtimaller yer alıyor.

Rektör Çomaklı: "Uzay Bilimlerine Yönelik Türkiye'nin En Büyük Yatırımına Sahibiz"

Atatürk Üniversitesinin araştırma üniversitesi olması kapsamında; bu tür farklı kurum kaynaklı ArGe projelerine verdiği önem ve önceliklerin meyvelerini vermeye başladığını aktaran Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı: "Üniversitemiz merkezlerinin bu tür ArGe girişimleri ile dış paydaş ortaklıkları fazlasıyla anlamlı ve önemlidir. Aynı zamanda uzay bilimlerine yönelik Türkiye'nin en büyük yatırımı olan DAG'ın yerleşkesine bu tür farklı alanlardaki ArGe altyapılarının da rahatlıkla kurulabiliyor ve tercih ediliyor olması, DAG için doğru, stratejik ve yerinde güçlü bir altyapının da planlandığının ve kurulduğunun göstergesidir. Bu nedenle, ATASAM merkezimizde görev yapan tüm teknik ve akademik ekibimiz ile personelimize tekrar teşekkür ediyor, ASELSAN yönetimine ise iş birliği için gösterdikleri gayretten dolayı şükranlarımı sunuyorum" şeklinde konuştu

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, ASELSAN, Atatürk Üniversitesi, Erzurum, Ömer Çomaklı, Rektör, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir