Ahlat'ta yetiştirilen kirazlar ülkenin dört bir yanına gönderiliyor

Ahlat'ta yetiştirilen kirazlar ülkenin dört bir yanına gönderiliyor

BİTLİS - Bitlis'in Ahlat ilçesinde kiraz hasadı başladı.

BİTLİS - Bitlis'in Ahlat ilçesinde kiraz hasadı başladı.

Yüksek rakım nedeniyle Türkiye'nin en geç kiraz hasadının yapıldığı yerlerden biri olan ilçede yetiştirilen kirazlar, ülkenin dört bir yanına gönderiliyor.

Kiraz hasadına katılan Kaymakamı Fikret Dağ, bereketli bir yıl olması temennisinde bulundu.

Bu yıl kirazda iyi bir rekolte beklediklerini anlatan Dağ, "Alternatif meyvecilik bağlamında DAP ve DAKA aracılığıyla yüzde 50 hibeli olmak üzere elma bahçeleri yapacağız. Şu an Tarım ve Orman ilçe Müdürlüğümüz ile Kaymakamlık proje ekibimiz çalışmalarını yürütüyor. Yaklaşık olarak 900 dönüm bir arazi için başvurularımız oldu. Çiftçilerimizin talep etmesi durumunda diğer alternatif meyve türlerine de yönelebiliriz." dedi.

Kiraz üreticisi Ali Rıza Çağlar ise, 12 dönümde ekili kiraz ağaçlarının bulunduğunu ifade ederek, "18 yıldır bu bahçeyle uğraşıyorum. Yaklaşık olarak 12 dönümden 20 ton civarı kiraz satıyorum. Türkiye genelinden daha yüksek rakımda olduğu için kirazların aroması çok farklı, çok tutulan bir kiraz. Türkiye'nin birçok iline kiraz satıyoruz.." şeklinde konuştu.Kaynak:AA

BİTLİS - Ahlat'ta yetiştirilen kirazlar ülkenin dört bir yanına gönderiliyor1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Bitlis haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Bitlis Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Ahlat, Bitlis, kiraz hasadı, Ahlatta, yetiştirilen, kirazlar, ülkenin, dört, bir, yanına, gönderiliyor.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle